head

Pylová alergie - toto jsou nejlepší přírodní metody proti ní

Pylová alergie patří - stejně jako ostatní alergie - do kategorie autoimunitních onemocnění
Pylová alergie patří - stejně jako ostatní alergie - do kategorie autoimunitních onemocnění
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Alergie

V těchto dnech se pylová alergie, kterou samozřejmě lze léčit, vyskytuje poměrně často. Nyní bychom však rádi pomohli těm, kteří preferují přírodní metody léčby. Proto jsme sesbírali několik možných “protiléků” bez medikamentózního základu.

Pylová alergie znepříjemňuje život mnohým od jara do podzimu. Svého vrcholu dosahuje v měsících květen a červen, protože za příznaky je zodpovědný trávovinový porost (za což vděčí pylová alergie jinému obecnému pojmenování - senná rýma).

Alergickou reakci může vyvolat i plevel podél silnic a chodníků, v parcích, ale i vyčuhující se z asfaltového povrchu. Neuškodí vědět, že sennou rýmu může vyvolat nejen květový pyl, ale i dlouhotrvající stresové situace, přehnaná konzumace alkoholu a kofeinu, jakož i srst zvířat a roztoči.

Jak předcházet pylové alergii?

Smutnou zprávou je, že před pylem se prakticky ukrýt nedá. Přilnutím na mikroskopické částečky prachu se vlivem větru, či dešťů dostane všude. Co, ale můžeme udělat, je to, že ještě před sezónou vypuknutí alergie posílíme svůj imunitní systém.

Nejčastější příznaky

Ani zde nemáme snadnou úlohu, protože příznaky pylové alergie jsou snadno zaměnitelné s příznaky jiných sezonálnych onemocnění. Typické příznaky:

  • kapající nos doprovázející svěděním (resp. ucpaný nos)
  • pálivý pocit v zarudlých očích, slzení
  • oční výtok.

Může se stát, že způsobuje záněty horních cest dýchacích, resp. může dojít k propuknutí astmatických záchvatů. Pylová alergie může v některých případech napadnout i zvukovody, na co nás upozorní silné svědění a zvýšená produkce ušního mazu.

Jak bojovat proti pylové alergii?

Jak jsme již zmínili "chapadla" pylové alergie se dostanou téměř všude. Právě proto je třeba důkladné dodržování osobní hygieny. To znamená, že po příchodu domů z práce, z ulice se prezlečme a důkladně se osprchujme včetně vlasů, protože částečky pylu se přilnou všude. Oblečení vyperme častěji. V "nebezpečných" měsících obmedzujme větrání, namísto toho použijme klimatizační zařízení, jejichž filtr samozřejmě čistíme pravidelně. Na ulici můžeme používat jednorázové masky, které jsou dostupné v každé lékárně, vyhněme se přímému kontaktu s přírodou.

Velkou pomocí může být návštěva odborníka, který nám přesně ví určit, který druh pylu způsobuje u nás alergii. Stejně dobře poslouží i pylový kalendář, ve kterém si můžeme značit, kdy a na kterou rostlinu reagujeme citlivě.

Proto je posílení imunity důležité

Pylová alergie patří - stejně jako ostatní alergie - do kategorie autoimunitních onemocnění. To znamená, že organismus se chce vyhnout vniknutí cizích látek, proto produkuje protilátky. Toto způsobuje problémy v takovém případě, kdy je množství protilátek příliš velké. Jak se tomu můžeme vyhnout? Tak, že budeme dohlížet na zdraví svého imunitního systému. Jedním z nejlepších způsobů na to je udržování křehké rovnováhy naší střevní flóry.

V zájmu toho pokládáme za prioritu zdravou výživu, hlavně zvýšený příjem živin s obsahem antioxidantů. Nezapomínejme ani na probiotika, chránící střevní flóru a jejich výživu - prebiotika (vlákniny).

Nejlepší volbou je užívání symbiotík, protože obsahují vyvážené množství probiotických bakterií, jakož i prebiotika. I přesto, že zdravý životní styl a pravidelný pohyb je "polovina úspěchu", podle možnosti s tím nezačínejte v rychlosti tehdy, když nám život už znepříjemňuje pylová alergie. Buďme předvídaví a už několik měsíců před pylovou sezónou začněme dopingem organismu. Pokud bychom se náhodou pozdě vzpamatovali, v první řadě detoxikujme, vykonejme kúru na očistu střev, následkem čehož se přijaté hodnotné živiny rychleji a účinněji zužitkují. Udržování imunitního systému je tedy velmi důležitý krok k tomu, aby byla léčba pylové alergie po domácku úspěšná.

Takto pomáhá příroda

I přesto, že dnes již existuje mnoho druhů lékárenských chemikálií k léčbě příznaků pylové alergie, jejich užívání se doporučuje jen na krátkou dobu. Proto se vyplatí, v rámci doplňkové terapie, sáhnout po přírodních metodách, nakolik léky měnit týdně nemůžeme. Podívejme se na to zblízka, jakými rostlinami můžeme svůj imunitní systém posílit, nebo zmírnit, resp. odstranit nepříjemné příznaky pylové alergie.

Přestože lékořice nemá v oblibě každý, protože má výraznou chuť a zbarvuje zuby, tato rostlina výrazně snižuje zvýšenou hladinu histaminu, čímž zmírňuje příznaky pylové alergie.

Zvýšme příjem potravin bohatých na polyfenoly - například jablka, hroznové jadérka, koncentrát z pupenů borovice - nakolik jejich pomocí lze odstranit zvýšenou produkci hlenu v nose během senné rýmy.

Zařaďme do jídelníčku více antioxidantů, živiny s obsahem vitaminu C: kiwi, šipky, citrusové plody, lesní ovoce (pozor na jahody, které samotné mohou způsobit alergii!). "Zobkání" černého rybízu několikrát denně dělá přímo zázraky.

Dobrým řešením je i konzumace perilly, redukuje dráždění dýchacích cest, jakož i příznaky astmatu.

Stále větší oblibě se těší noni (disponuje silným detoxikačním účinkem a upravuje funkci jater), avšak účinná není jen šťáva z tohoto ovoce. Vývar z listů snižuje potíže s dýchacími cestami, urýchľule léčbu rýmy.

Nejdůležitější účinnou látkou stromu se zajímavým jménem boswelia (kadidlovník) je kyselina boswellova. Tato kyselina zabraňuje tým chemickým reakcím, které přispívají ke vzniku zánětlivých procesů (např. zánět spojivek).

V souvislosti se serrapeptázou je také prokázáno, že zmírňuje zánět, otoky, úspěšně ji lze aplikovat při odstranění alergie, jejíž příznaky jsou zvýšená produkce hlenu, ucpaný nos.

 

Zdroj:   

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072672/

https://acaai.org/allergies/types/pollen-allergy

 

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.