head

Pylová alergie: prevence a léčba přírodními metodami

Pylová alergie: prevence a léčba přírodními metodami
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Alergie

Konečně je léto, ale pro mnohé to není jen období dovolených a užívání si slunečních paprsků, protože léto, pro ně znamená i období pylové alergie. Avšak, ani oni nemusejí snášet nepříjemné příznaky, nebo se nadopovat léky. Existují totiž přírodní řešení léčby pylové alergie, pomocí kterých můžeme dokonce těžkostem i předejít.

Pylová alergie ztrpčuje život mnohých od jara do podzimu. Svůj "vrchol" dosahuje v měsících květen a červenec, kdy se do ovzduší uvolňuje obrovské množství pylu z travnatého porostu a obilovin zodpovědných za vznik alergií.

Alergické reakce mohou spůsobit i trávy rostoucí vedle cesty, v parcích, či dokonce vykukující i z mezer asfaltu. Počet rostlin způsobujících sennou rýmu je velmi vysoký, přičemž více než 3 500 druhů způsobuje vznik pylové alergie, která v celosvětovém měřítku postihuje 15% populace.

Pylová alergie: co ji vyvolává?

Je dobré vědět, že sennou rýmu nezpůsobuje pouze pyl květů. Stejně ji může vyvolat i dlouhotrvající stres, nadměrná spotřeba alkoholu a kofeinu, jakož i zvířecí srst či prachové roztoče. Pokud je hlavním "viníkem" pyl, nežádoucí reakce spouštějí ve skutečnosti bílkoviny obsažené v něm. Chránit se před ním je téměř nemožné, protože pyl se přilne k mikroskopickým prachovým částicím, které se díky větru a dešti dostanou kamkoli. Pylová alergie proto nemine ani obyvatel žijících ve velkoměstech. Samozřejmě při výletech do přírody se příznaky pylové alergie značně zesílí.

Jaké jsou nejčastější příznaky?

Symptomy pylové alergie, zejména pokud se objeví poprvé, jsou často zaměňovány s jinými sezónními onemocněními, jako je nachlazení nebo rýma.

Typické příznaky:

  • vodnaté hleny, svědící nos (nebo ucpaný nos),
  • svědění, slzení a zarudnutí očí,
  • neustále slzení očí
 

Může dojít k výtoku z očí, které se objevuje zejména při probuzení. Pylová alergie, která vzniká především vdechováním alergenů nosem a ústy, způsobuje častokrát zánět horních cest dýchacích - rinitidu, záchvaty kašle a sucho v ústech. V závažných případech může vést i k astmatickým záchvatům. Sice zřídka, ale stane se, že pylová alergie může napadnout i ušní kanál, kdy se objevují podobné obtíže: silné svědění, nadměrný výtok z ucha.

Pylová alergie - jak proti ní bojovat?

Jak jsme již zmínili, pylová zrníčka se mohou dostat kamkoli a my se přece nemůžeme až do podzimu izolovat od světa. Zaměřme se raději co nejvíce na naši osobní hygienu. Po příchodu domů z ulice, či z práce, si prezlečme oděv a důkladně se osprchujme, umíme si i vlasy, abychom se sebe smyly pylová zrníčka. Použitý oděv okamžitě vyperme. V kritických měsících vetrajme co nejméně, používejme raději klimatizaci, jejíž filtr je třeba pravidelně čistit. Na ulici můžeme použít jednorázovou ochrannou masku - je dostupná v každé lékárně, vyhýbejme se přímému kontaktu s přírodou. Velkou pomocí může být i návštěva odborníka, jehož prostřednictvím zjistíme, které rostlinné pyly způsobují naši alergii.

Sledujme pylový kalendář. Můžeme se tak v předstihu připravit na období, kdy se alergie a její příznaky pravděpodobně vyskytnou.

A co prevence?

Pylová alergie, stejně jako každý druh alergie, patří do skupiny autoimunitních onemocnění. Ve stručnosti to znamená, že náš organismus jako reakci na cizí látky (pylové bílkoviny) začne vytvářet protilátky. V případě nadměrného množství protilátek se mohou vyvinout alergické příznaky, které mohou ohrozit celkové zdraví našeho organismu.

Jak se dá tomu vyhnout? Nejdůležitější je správné fungování imunitního systému, zárukou čehož je rovnováha střevní flóry, protože asi 80% imunitních buněk sídlí právě v tlustém střevě.

Zvýšením poměru probiotik v naší stravě - pravidelnou konzumací kvašených okurek, kysaného zelí a fermentovaných mléčných výrobků, jakož i užíváním vysoce kvalitních probiotických doplňků stravy (obsahujících nejméně 10 živých kmenů probiotických bakterií) jsme již udělali hodně pro posílení našeho imunitního systému a prevenci alergických potíží.

Buďme předvídaví a začněme svůj organismus "posilovat" už několik měsíců před zahájením pylové sezóny. Pokud zjistíme, že jsme vhodný čas už propásli, nejprve bychom měli absolvovat detoxikační kúru, kúru na očistu střev, protože tím se látky posilující imunitu, dodané organismu, rychleji a účinněji zužitkují.

Jak může pomoci příroda?

I když v současné době dnes existuje množství farmaceutických prostředků, kombinaci alergie na pyl a léky je vhodné využívat pouze krátkodobě. Stojí za to tedy, po konzultaci s lékařem, vyzkoušet i přírodní metody.

Přibližme si nyní ve stručnosti, které poklady přírody lze použít k léčbě pylové alergie v domácím prostředí.

  • Přestože lékořice u mnohých nepatří pro svou silnou chuť a schopnost zbarvit zuby mezi oblíbené koření, tato léčivá rostlina výrazně snižuje hladinu histaminu a tím i symptomy pylové alergie.
  • Zvýšme příjem potravin bohatých na polyfenoly, jakým je jablko, hroznové semínka, extrakt z pupenů borovice, které pomáhají eliminovat přebytečný výtok z nosu způsobený sennou rýmou.
  • Zařaďme do své stravy co nejvíce antioxidantů, vitamin C, jezme kiwi, šipky, citrusové a lesní plody (pozor na jahody, které samotné mohou způsobit alergie!). Osvědčilo se i mlsání černého rybízu několikrát denně.
  • Výborným řešením je i konzumace rostliny perilla - snižuje příznaky podráždění dýchacích cest a astmatu.
  • Stále populárnější je exotické ovoce noni (má silný detoxikační účinek a zlepšuje funkci jater), ale účinná je nejen ovocná šťáva z něj. Odvar připravený z jeho listů zmírňuje potíže dýchacích cest a urychluje proces léčení rinitidy.
  • Nejdůležitější účinnou látkou zajímavě pojmenované Boswelia (strom indického kadidlovníku) je kyselina bosweliová. Tato kyselina zabrání tím chemickým reakcím, které přispívají ke vzniku zánětlivých procesů (např. zánět spojivek).
 

 

Zdroj:

https://www.healthline.com/health/allergies/pollen

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2643106/

https://acaai.org/allergies/types/pollen-allergy

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.