head

Senná rýma a ne alergie!

Sennou rýmu může vyvolat pyl z různých rostlin
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Alergie

V jarních a v letních měsících se do ovzduší uvolňuje velké množství pylu zodpovědného za vyvolání alergií. Alergie postihující dýchací cesty, známá jako senná rýma, postihuje zhruba 20 procent populace.

Lidé, kteří se už déle trápí, přesně vědí, že příznaky senné rýmy se projeví ihned po setkání s alergenními látkami a zmírní se až poté, co se od rostliny, která vyvolává alergii vzdálí. U těch, u kterých se projevila teprve nedávno, snadno si mohou myslet, že jejich postihlo jen dlouhodobé nachlazení, které není doprovázeno horečkami.

Co je senná rýma?

Nepřestávající kýchání, začervenalé oči, slzení a svědění očí, "tekoucí" a ucpaný nos, pocit svědění v dýchacích cestách, kopřivka, bolesti hlavy - pokud tyto příznaky člověk pociťuje v jarním a letním období denně, s velkou pravděpodobností je způsobuje senná rýma. Pokaždé, když se do dýchacích cest dostanou alergenní látky, uvolňuje se histamin, účinkem kterého nastává otok sliznice. Spustí se stupňující tvorba hlenu a může se vytvořit senná rýma. Příznaky se mohou zúžit pouze na oči, nos, nebo dutiny, ale často se objeví najednou na všech třech místech. Chránit se před sennou rýmou je téměř nemožné, protože pyl se díky větru dostane všude.

Co vyvolává sennou rýmu?

Alergická reakce může být způsobena pylem různých rostlin: skoro kvetoucí stromy (arašídy, bříza, dub), různé druhy trávy a obilovin, mnohým může způsobovat problémy ambrózie, pelyněk, kopřiva a jitrocel. Sennou rýmu může vyvolat i prach v domácnosti (roztoči), jakož i srst domácích zvířat, či plísně.

Léčba senné rýmy

Senná rýma stejně kazí kvalitu života a schopnost pracovat, proto je v zájmu léčby nezbytné nechat se vyšetřit na alergii. Toto vyšetření odhalí původ alergie. K tomuto vyšetření slouží tzv. kožní test provedený na předloktí (test Prick), v jehož rámci se umisťují na kůži předloktí různé alergenní látky, které se následně jemným škrábnutím dostanou do pokožky. Pokud se v místě škrábnutí objeví otok a zarudnutí doprovázené svěděním, je potvrzena alergie na danou alergenní látku.

V případě senné rýmy se medikamentózní léčba nedá velmi obejít, avšak existují takové přírodní metody, které dokážou pomoci. Enzym serrapeptáza zmírňuje zánět a příznaky, zároveň zkapalňuje hlen nahromaděný v dýchacích cestách. Serrapeptáza pomáhá při léčení ran, pročišťuje cévy a může být prospěšná i během detoxikace. Na svědící oči si přikládejme vatové tampóny namočené do odvaru z měsíčku lékařského, nos vyplachujme slanou vodou a dohlížejme i na životosprávu. Potraviny bohaté na polyfenoly (například barevné ovoce a zelenina) zmírňují příznaky senné rýmy. V pylové sezóně si vlasy myjme častěji a může být zapotřebí i nošení slunečních brýlí.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.