head

Acerola (barbadoská třešeň): Přirozený posilovač imunity

Acerola: posiluje imunitu, působí proti rakovině, zkrášluje pleť
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Antioxidanty

Acerola, bohatá na vlákninu, je jedním z přirozených brazilských zázraků, který má širokospektrální využití v lidovém léčitelství. Toto ovoce, připomínající třešně, je plné antioxidačně působícího vitaminu C. Jeho konzumace mimořádným způsobem podporuje imunitní systém organismu. Sportovci ji využívají na zvýšení vytrvalosti. Napíná pokožku a to využívá i kosmetický průmysl.

Acerola (Malpighia glabra) se zvenku podobá na třešeň, přičemž se jedná o citrus, peckovinu jablkového tvaru. Tento ovocný strom rostoucí v tropech, pěstovaný už i v Brazílii a Jižní Americe, vzhledem k jeho tvaru nazývají i „Puerto Rican cherry“.

Hodnotné složení

Acerola je mírně nakyslé sametové chuti, má výrazný obsah vitaminu C a svým zdraví prospěšným vlastnostem vděčí více než 150 hodnotným látkám, jako jsou např. fosfor, železo, hořčík, vápník, draslík, vitamin A, niacin, tiamin, riboflavin, bioflavonoidy, ale nachází se v ní i vláknina, bílkoviny, lipidy a mastné kyseliny.

Mega dávka céčka

Acerola obsahuje téměř v 5 % antioxidační vitamin C, napomáhá neutralizaci volných radikálů, které zvyšují riziko vzniku rakoviny, zánětů a kardiovaskulárních onemocnění, urychlují stárnutí buněk a pokožky. Kromě toho acerola zvyšuje příznivé vlivy kyseliny listové a vitaminu E, hraje svou roli i při látkové výměně (při nedostatku vitaminu C se zpomaluje látková výměna), pomáhá při vstřebávání zinku, vápníku, hořčíku a železa, zmírňuje alergické reakce a snižuje i hladinu cukru a cholesterolu. Dobře slouží i při detoxikaci organismu, protože zabraňuje vstřebávání těžkých kovů.

Brazilské léčivo

V brazilském lidovém léčitelství se acerola používá na zmírnění zánětů a krvácivých stavů a na posílení srdce. Acerola má diuretické účinky, stimuluje funkci jater a ledvin a podporuje srdeční činnost. Příznivě působí při průjmu, krvavém průjmu (dyzenterie), onemocnění z nachlazení, při chudokrevnosti, cukrovce, revmatismu a také i při nákaze TBC. Zvyšuje fyzickou výkonnost, působí antimykoticky a jako přirozené antidepresivum.

Zkrášluje pleť

Acerolu, jako bohatý zdroj vitaminu C a minerálů, využívá i kosmetický průmysl. Sušené, mleté ovoce je často přidáváno do anti-age přípravků, do krémů na ochranu pleti a pokožky. Vysoký obsah vitaminu C v acerole pomáhá při hojení poraněné tkáně pokožky, chrání před předčasným stárnutím a proti nepříznivému vlivu prostředí. Vykouzlí hladkou a hydratovanou pleť obličeje a podporuje tvorbu kolagenu, čímž napíná pokožku.

Díky vitaminu C pomáhá i biologickému zužitkování léčivých hub v organismu.

Zdroje:

http://www.healthline.com/health/food-nutrition/acerola-cherry

http://www.healthline.com/health/food-nutrition/acerola-cherry#overview1

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.

Antioxidační formule s vitamíny

Antioxidační formule s vitamíny

Tento produkt doplňuje organismu potřebné živiny - vitamíny, minerální látky a zelenou rostlinnou potravu, čímž pomáhá přirozenému procesu detoxikace.


Probiotický doplněk výživy

Probiotický doplněk výživy

Obsahuje 8 miliard užitečných živých bakterií, které zabezpečují zdravou střevní mikroflóru, budují základ pro zdravý imunitní systém a zároveň chrání náš trávicí trakt.


Enzymy na pomoc při trávení

Enzymy na pomoc při trávení

DigestFX kapsle s přírodními rostlinnými enzymy podporují trávení a pomáhají předcházet trávicím potížím. Kapsle DigestFX jsou účinné při problémech jako jsou nadýmání, plynatost, střevní koliky, pálení žáhy, pomalé trávení, podráždění nebo jiné poruchy trávení.