head

Borůvky: nekonzumujme je pouze kvůli jejich chuti!

Borůvky: ochránci našeho srdce, očí a štíhlé linie
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Antioxidanty

Borůvky byly oblíbenou lahůdkou britských pilotů v II. světové válce, protože přispívaly k zlepšení zraku, co během nočních náletů velmi potřebovali. Ale toto ovoce nemá příznivý vliv pouze na náš zrak. Má mnoho dalších blahodárných účinků, kvůli kterým se borůvky vyplatí konzumovat!

Borůvky by si měli všimnout nejenom příznivci gastronomie, ale i ti, kterým záleží na svém zdraví. Mají cenné vlastnosti pro naše zdraví, kvůli kterým je určitě dobré, pokud je přidáme do svého jídelníčku.

Mají příznivý vliv na krevní oběh

Konzumace borůvek zvyšuje pružnost buněčných stěn a vlásečnic (kapilár), má příznivý vliv na cévy, ale může zvýšit i průtok krve. Toto ovoce ředí krev, a proto může snížit i riziko vzniku krevních sraženin a také vznik kardiovaskulárních poruch.

Obsahují velké množství stopových prvků

Borůvky obsahují velké množství vitaminu C na posílení imunity, také železa, a proto jsou prospěšné pro ty, kteří trpí chudokrevností. Mají velký obsah vitaminu K, nezanedbatelný je i množství vitaminu B a E, ale jsou bohaté i na vitamin A, který je nezbytný pro náš zrak.

Podporují trávení

Podobně, jako všechno ostatní ovoce, i borůvky mají velký obsah vlákniny. Pomáhají udržet zdravé trávení,  čistá střeva a jejich konzumace může přispět i k snížení rizika vzniku zlaté žíly. Pokud jsme po těžkém, kořenitém obědě nebo večeři, dejme si hrst borůvek, protože pomáhají strávit těžko stravitelná jídla.

Účinně detoxikují

Borůvky podporují nejenom trávení, ale i přirozené detoxikační  procesy organismu. Jejich účinek je viditelný i zevně: pokud budeme konzumovat borůvky, naše pleť bude svěžejší, krásnější a zářivější. Toto ovoce se vyplatí použít i během detoxikační kúry, díky čemu bude vyloučení toxických látek z organismu ještě účinnější.

Úspěch pro štíhlou linii

Protože mají borůvky nízký obsah kalorií a obsahují sacharidy s pomalým uvolňováním, je dobrým rozhodnutím přidat je do svého jídelníčku i během diety a hubnutí. Ať už je přidáme do ranního koktejlu, na oběd na obohacení salátu nebo je sníme odpoledne k svačině, toto ovoce nás vždy zasytí a dodá nám energii.

Cenný antioxidant

Toto ovoce tmavé barvy je bohaté na cenné antioxidanty, které chrání buňky před škodlivými volnými radikály a zpomalují proces stárnutí. Díky svým protizánětlivým účinkům zmírňují zánět v krku a snižují riziko vzniku infekcí ústní dutiny a močových cest.

Zdroj:

http://www.webmd.com/food-recipes/features/blueberries-nutritious-things-come-in-small-packages_

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.