head

Čokoláda - přítel či nepřítel?

Čokoláda - přítel či nepřítel?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Antioxidanty

Co je chutné, je určitě i nezdravé. Toto konstatování se vyslovuje velmi často, naštěstí však neplatí v každém případě. Výjimkou může být např. čokoláda, především tmavá čokoláda, která disponuje velkým množstvím pozitivních účinků, kterým může děkovat kromě jiného, vysokému obsahu antioxidačních flavonoidů, které zachycují volné radikály a zabraňují tvorbě zánětů.

 

Hořké antioxidanty

V každém případě je velmi důležité, abychom si vybrali tmavou čokoládu, která obsahuje min. 65% kakaa, protože právě obsah kakaa je pro množství antioxidantů určující: ve 100g tmavé čokolády se nachází 50-60 mg antioxidantů, zatímco ve stejném množství mléčné čokolády se  nacházejí čtyři-pětiny tohoto množství.

Antioxidační flavonoidy sehrávají důležitou úlohu při zachovávání našeho zdraví. Kromě toho je čokoláda bohatá též na draslík, hořčík, měď resp. vitamíny A, D, E a B.

 

Čokoláda a kalorie

Nezapomínejme však, že antioxidační látky obsažené v čokoládě však neneutralizují její vysoký obsah tuků a kalorií. Ve 100g čokolády se 65%- ním obsahem kakaa obsahuje cca. 550 kcl. Toto množství je vysloveně vysoké, protože představuje přibližně čtvrtinu až šestinu naší denní potřeby příjmu kalorií (v závislosti od věku, pohlaví, hmotnosti a fyzické aktivity).

 

Kdy bychom určitě neměli konzumovat čokoládu

Osoby, které jsou náchylné na časté bolesti hlavy, migrény by měli podle možnosti konzumovat jenom malé množství čokolády. Tyramin a anandamid nacházející se v čokoládě, podporují produkci serotoninu, který má antidepresivní účinky, proto může konzumace čokolády zapříčinit extrémní změnu nálad. Čokoláda není prospěšná ani v případě, že trpíte žaludečními problémy, protože zhoršuje příznaky zánětu žaludku a žaludečních vředů. Další zlá zpráva: obsahuje také vyšší množství oxalátů, které narušují proces vstřebávání vápníku a tímto způsobem přispívají ke vzniku osteoporózy (čili  řídnutí kostí).

 

spoluautor článku: Noémi Gergelyová

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.