head

Přírodní nebo syntetický vitamin C?

Posbírali jsme nejdůležitější informace o tom, jaký vitamin užívat, přírodní nebo syntetický vitamin C
Posbírali jsme nejdůležitější informace o tom, jaký vitamin užívat, přírodní nebo syntetický vitamin C
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Antioxidanty

Už ve škole nás učí, jaký je vitamin C důležitý pro správné fungování organismu. Pokud nepřijímáme dostatečné množství vitamínu C, náš imunitní systém bude oslabený, stejně nebudou zdravé ani dásná a zuby. Avšak, jaký vitamín užívat - přírodní nebo syntetický vitamin C? Jaká je nejlepší volba a jaká dávka je potřebná?

Pokud nepřijímáme optimální množství vitamínu C, pocítí to hlavně náš imunitní systém a nedostatek vitamínu C může mít vliv i na jiné orgány v těle. Vitamín C náš organismus není schopen vyprodukovat, přijímat ho víme jen zvenčí, v čem nám pomáhá zdravá strava, resp. užívání vitamínu C. Velmi často vyvstává otázka: “Užívat přírodní nebo syntetický vitamin C?” Na tuto otázku hledáme odpovědi v našem článku.

Proč je vitamin C důležitý?

Vitamin C, který je citlivý na teplotu, světlo a je rozpustný ve vodě, je vynikajícím antioxidantem. Pomáhá při neutralizaci volných radikálů, čímž snižuje riziko vzniku rakoviny, zánětlivých a kardio - vaskulárních onemocnění, zpomaluje stárnutí buněk a pokožky. Nakolik posiluje imunitu, chrání i před infekcemi a je schopen urychlit hojení poškozených tkání v organismu a tím i hojení ran.

Vitamin C hraje roli při vstřebávání zinku, vápníku, hořčíku a železa, zvyšuje prospěšné účinky kyseliny listové a vitaminu E, zmírňuje příznaky alergie, resp. snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu. Pomáhá při detoxikaci organismu a zabraňuje vstřebávání těžkých kovů. Svou roli hraje i při syntéze hormonů nadledvin, ale vitamín C je důležitý i při produkci energie.

Druhy vitamínu C

Existuje přírodní a synteticky vyrobený vitamin C. Oba druhy mají stejné chemické složení, avšak jinou stavbu. Přírodní vitamin C (kyselina L-askorbová) dokáže náš organismus lépe zužitkovat, jako kyselinu D-askorbovou, vyrobenou synteticky. Během užívání synteticky vyrobeného vitaminu C musí organizmus složky potřebné při jeho zužitkování odebírat z tkání. Právě proto je nejlepší, pokud se rozhodneme pro tabletky přírodního vitamínu C. Na otázku, který vitamín C je nejúčinnější, je tedy odpověď jednoznačná. Z nabídky si můžeme vybírat podle chuti a obsahu peněženky. Vyplatí se zvolit si ten s postupným vstřebáváním, avšak dohlédněte na to, aby zvolený produkt neobsahoval umělé přídatné látky. Toto bohužel není vyloučeno ani u přírodního vitamínu C, protože povrch pilulky může obsahovat vosk pro lesklý povrch. Tabletky vitamínu C - na rozdíl od vitamínu ve formě prášku - obsahují účinné látky ve stabilní formě, dokud retard přípravky vitamínu C (kapsle s postupným uvolňováním) dávkují organismu kyselinu askorbovou postupně. Vitamin C ve formě prášku však toto nedokáže.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.