head

Rutin posiluje účinnost vitamínu C a chrání před nemocemi

Rutin výtečně snižuje zánět
Rutin výtečně snižuje zánět
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Antioxidanty

O vitamínu C je všeobecně známo, že je nezbytný pro zdravé fungování našeho organismu, avšak jen málokdo ví, kdy je využitý účinně. K tomu, aby se vitamin C správně vstřebával a vyvinul své účinky, je potřebný i přísun rutinu.

Rutin, jiným jménem vitamín P (permeabilní vitamín), má mnoho léčivých vlastností. Kromě toho, že pomáhá vstřebávání vitamínu C, snižuje zánět a chrání cévy. Objevení rutinu se připisuje Albertu von Szent-Györgyi-mu.

Účinky rutinu na organismus

Rutin je bioflavonoid (flavonoidních glykosid), který se v přírodě nachází zároveň s vitamínem C, zabraňuje jeho oxidaci a podporuje jeho zužitkování. Jeho konzumace se doporučuje z několika důvodů: jako silný antioxidant bojuje s volnými radikály, které oslabují imunitní systém a jsou zodpovědné za onemocnění cév, stárnutí pokožky, vznik rakoviny a různých zánětlivých onemocnění. Volné radikály hrají roli při vzniku různých dalších onemocnění.

Rutin se pustí do boje proti nim, chrání cévy, jeho pomocí se rány rychleji hojí. Spolu s vitamínem C je vhodný k léčbě oparu. Spolu s ostatními flavonoidy, snižuje hladinu cholesterolu a zabraňuje kornatění cév. Kromě toho, rutin výtečně snižuje zánět, poskytuje ochranu proti virovým a bakteriálním infekcím, disponuje antialergenními vlastnostmi. Účinek flavonoidů proti rakovině je prokázán.

Vzhledem k tomu, že chrání cévy, konzumace rutinu se doporučuje i v případě rozšířených kapilárních cév a křečových žil, kromě toho zmírňuje i příznaky hemofilie. Jako permeabilní vitamín - snižováním propustnosti kapilár - zmírňuje příznaky růžovky (zarděnek) a zlepšuje stav pokožky.

V čem se nachází rutin?

Rutin obsahují ve významném množství citrusové plody a šipky. Avšak bobulové ovoce - borůvky, švestky, hrozny, rybíz -, resp. paprika, rajčata, kyselé zelí, jakož i brokolice, pohanka a rebarbora disponují také vysokým obsahem rutinu.

Existují léky s obsahem rutinu, které chrání stěny cév, a které jsou jen na lékařský předpis, naproti tomu tablety rutinu v kombinaci s vitamínem C jsou volně dostupné i bez předpisu.

Předávkování rutinem není možné.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.