head

Léčivé účinky tymiánu | Na co ho používáme?

Tymián je koření s léčivými účinky. Zmírňuje bolest hlavy a příznaky nachlazení, výborně dezinfikuje a detoxikuje. Na co je ještě tymián dobrý?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Byliny

Tymián je jedním z nejoblíbenějších koření, které se už tisíce let používá na ochucení pokrmů. O mnoho důležitější však je, že tymián disponuje mnoha léčivými účinky, může být řešením na mnohé běžné, často se objevující těžkosti.

Tymián roste téměř ve všech částech Evropy, lidové léčitelství využívá jeho čerstvé nebo sušené květy a listy. Je bohatým zdrojem vlákniny, obsahuje velké množství bílkovin, aminokyselin, tryptofan, který reguluje náladu a také zinek, mangan a měď. Z vitaminů obsahuje velké množství vitaminu A, B1, B2, B3, B5, B6 a C, ale za svoje blahodárné účinky může vděčit svým speciálním esenciálním olejům.

Na co je tymián dobrý?

Protože tymián disponuje velmi silnými antibakteriálními vlastnostmi, dá se dobře použít při léčbě bakteriálních infekcí. Zmírňuje příznaky nachlazení a zánětů dýchacích cest, vyčistí nosní dutiny, podporuje vykašlávání a rozpouští hleny. Pokud budete žvýkat tymiánové listy, ustoupí i dlouhotrvající kašel. Může být účinný i proti kvasinkám, obzvláště se doporučuje při Candidě albicans. Snižuje vysoký krevní tlak, pomáhá při chudokrevnosti, urychluje hojení ran. Protože tymián zmírňuje křeče, může se úspěšně použít i při menstruačních bolestech, střevních křečích, při migréně a bolestech hlavy. Díky množství tryptofanu zlepšují jeho esenciální oleje náladu, je skvělým antidepresivem a pomáhá prospat celou noc - k tomu postačí rozdrtit listy tymiánu a vdechnout takto uvolněné esence.

Tymián na vnější použití

Připravte si čaj z tymiánu a odvar používejte na ošetřování zanícené pokožky a vyrážek, a také pomáhá při léčbě menších odřenin a bodnutí. V případě mastných vlasů ho vmasírujte do vlasové pokožky, protože odvar z tymiánu snižuje tvorbu mazu.

Můžeme ho použít i na detoxikaci

Skvěle podporuje trávení, čistí střeva a močové cesty, obnoví chuť do jídla. Účinné složky tymiánu odstraní parazity a usazeniny z tlustého střeva, podporují přirozené detoxikační procesy organismu a navíc přispívají i k snižování hmotnosti. Tymián kromě toho díky svým antioxidačním flavonoidům účinně posiluje imunitní systém, váže volné radikály, které způsobují vznik rakoviny, zánětů, onemocnění oběhové soustavy a vrásek a může přispět k prevenci a léčbě rakoviny tlustého střeva.

Zdroj:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22313307

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3074903/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17209812

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25379783

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8698668

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.