head

Účinky fenyklu | Na jaké problémy ho můžeme použít?

Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Byliny

Pokud máte rádi zeleninu a toužíte po něčem výjimečném, vyzkoušejte fenykl! Tato snadno dostupná a přece méně známá zelenina má mnoho zdraví prospěšných vlastností. Kvůli své chuti, která připomíná anýz, se může konzumovat i samostatně nebo použít k dochucení pokrmů.

Stejně tak jako o všech skutečně účinných léčivých rostlinách, i o fenyklu, který pochází z oblasti Středozemního moře a je známý po celém světě, je možné říci, že už i ve starověku znali jeho zdraví prospěšné vlastnosti. Řekové ho používali na trávicí problémy a proti střevním křečím a nazývali ho „marathon“, protože v okolí Marathonu se ho rodilo velké množství. Římané s oblibou konzumovali před velkou hostinou fenyklová semínka, protože věděli, že se tak vyhnou pozdějším trávicím těžkostem  a bolestem. Později, ve středověku, ho využívali i jako afrodiziakum.

Jíst je možné téměř celou rostlinu

Jeho nasládlá a pálivá chuť připomíná anýz. Fenykl je rostlina, která se dá velmi dobře zužitkovat: v závislosti na druhu můžeme bez obav konzumovat jeho květy, stonky, listy i semínka a můžeme ho použít jako koření nebo z něj připravit čaj nebo likér.

Proti špatnému trávení

Nejdůležitější vlastností fenyklu je, že jeho konzumací můžeme předejít vzniku trávících poruch a přispět k jejich léčbě. Zejména jeho hlíza (plod) obnovuje látkovou výměnu, ale je řešením i mnoha jiných příznaků, které souvisejí s trávením. Je velmi účinný proti nadýmání  – i na prevenci, zmírňuje bolest břicha, podporuje tvorbu plynů, a proto pomáhá odstranit nadýmání, u novorozenců je jedním z nejlepších řešení na odstranění střevních křečí. Pokud budeme fenykl konzumovat pravidelně, můžeme se tak zbavit i nepříjemných příznaků syndromu dráždivého střeva (IBS).

Na hubnutí a detoxikaci

Pokud nejsme spokojeni se svou postavou a začneme držet nějakou dietu, nezapomeňme při ní i na fenykl. Je téměř bez kalorií, protože 100g obsahuje sotva 30 kalorií, neobsahuje cukr, cholesterol a samozřejmě nemusíme mít strach ani z tuků. Protože je skvělým zdrojem vlákniny, přispívá k účinnosti diety: vláknina vyčistí z tlustého střeva toxiny a nahromaděné usazeniny, pomáhá obnovit rovnováhu střevní flóry, čím zlepšuje trávení, zmírňuje zácpu a může podpořit i odbourávání tuků. Proto může fenykl pomoci i při dosažení plochého břicha. Jelikož fenykl nečistí pouze tlusté střevo, ale i játra, ledviny a krev, přispívá i k přirozené detoxikaci organismu.

Výborně posiluje i imunitní systém

Má antibakteriální, fungicidní a silné antioxidační účinky, díky čemu je skvělým posilovačem imunity. Je vhodný k léčbě onemocnění dýchacích cest, obzvláště kašle a bolesti v krku. Díky jeho protizánětlivým účinkům ho můžeme využít i na zmírnění příznaků astmatu, zánětů kloubů a zánětu tlustého střeva. Jeho antioxidační flavonoidy a také vitamin C hrají důležitou roli při ničení nádorových buněk. Kromě toho je konzumací fenyklu možné regulovat vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Díky tomuto a navíc i vysokému obsahu draslíku, je fenykl skutečně účinný při ochraně zdraví a srdce.

Doporučuje se obzvláště pro ženy

Kromě účinku proti křečím má fenykl i mírné účinky proti bolesti, díky čemu je s jeho pomocí možné usnadnit i období menstruace. Na toto našli důkazy vědci Babol University of Medical Sciences and Health Services, kteří zjistili, že tato rostlina s příjemnou chutí je účinná i proti nejsilnějším menstruačním křečem (dysmenorrhea).

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4137549/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23559811

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.