head

Candida albicans: přítel nebo nepřítel?

Candida albicans: přítel nebo nepřítel?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Candida

Působením reklamy mnozí vnímají Candidu albicans jako nepřítele a přitom je tento druh houby přirozeně přítomný i ve střevní flóře zdravého člověka a pomáhá trávicím procesům, přesněji štěpení živin. Zdravotní problémy způsobuje pouze tehdy, pokud se rovnováha střevní flóry naruší a houba se přemnoží. Co proti tomu dělat?

Přemnožení Candidy albicans pomáhají neopodstatněné léčby antibiotiky, protože ty do značné míry poškozují střevní flóru a místo prospěšných bakterií se tam usadí houby. Na vině může být i antikoncepce s vysokým obsahem hormonů, dlouhodobé užívání steroidů, přehnaná konzumace alkoholu a cukrů, alergie na některé potraviny a přídavné látky přijímané různými pochoutkami, dále překyselení organismu - to vše představuje živnou půdu pro Candidu albicans. Bohužel, přemnožení houby pomáhá i oslabená imunita, respektive virové infekce.

Jak poznáme, že jí máme přebytek?

Infekce, která nastává přemnožením Candidy albicans, jiným slovem kandidóza, způsobuje širokospektrální příznaky, mezi nimi i takové, o nichž by si nikdo nemyslel, že mohou mít nějakou souvislost se základním problémem. Tato infekce bývá často příčinou bílého povlaku na jazyku, suché pokožky, zlámaných nehtů nebo nadýmání. Tato houba může nést zodpovědnost i za reflux a za infekci intimních oblastí. Protože Candida albicans získává energii potřebnou pro svou existenci odbouráním cukrů, a přitom produkuje kyselinu mravenčí, alkohol, kyselinu máslovou, mléčnou, jakož i kyselinu propionovou,  nemocný cítí pálivou bolest při močení, i když jinak nemá infekci močových cest. Infekce Candidou může vést i k vypadávání vlasů, k onemocnění dýchacích cest nebo i k migréně. Při tom všem může způsobovat i chronickou únavu či poruchy spánku. Zánět hltanu a pálení žáhy mohou být rovněž následky infekce. Pokud je některý z těchto příznaků trvale přítomný, vyplatí se nechat si udělat test na Candidu.

Co můžeme dělat proti přemnožení Candidy albicans?

Protože se Candida albicans živí sacharidy, vyplatí se držet dietu, ve které se nedoporučuje konzumovat cukr, sušené ovoce, resp. ovoce s vysokým obsahem cukru, potraviny s medem a octem, hořčici a  mléčné výrobky. Výjimku tvoří rostlinná mléka, která neobsahují laktózu. Na zakázanou listinu se dostává i alkohol, káva, hladká bílá mouka, z ní připravené pečivo, dále bílá rýže a jídla připravená s použitím droždí. Vyhýbejme se produktům z masa s potravinovými přísadami a slazeným, syceným osvěžujícím nápojům. Candidovou dietu je vhodné doplnit detoxikací, která může pomoci zabránit přemnožení hub. Pomoc může představovat i řasa spirulina a ječmenná tráva. Doporučovaný čas trvání Candidové diety jsou 3 měsíce.

Co můžeme jíst místo cukru?

Dobrým výběrem může být stévie, která má třistakrát vyšší sladivost než cukr a je téměř bez kalorií, potom erytritol, který nezvýší hladinu krevního cukru a inzulinu, jeho glykemický index je nula a v neposlední řadě obsahuje pouze 0,2 kalorií na jeden gram. 

Inzerce

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.

ToxiClean detoxikační program

ToxiClean detoxikační program

Širokospektrální detoxikační program ToxiClean byl vyvinutý tak, aby spolu s programem Clean Inside ještě účinněji čistil a detoxikoval vnitřní orgány.


Vlákninový doplněk pro očistu střev

Vlákninový doplněk pro očistu střev

Vlákninový doplněk pro očistu střev pomocí vlákniny očistí tlusté střevo od nahromaděných toxických usazenin a zabraňuje tvorbě nových usazenin.


Detoxikační bylinkový čaj

Detoxikační bylinkový čaj

Kombinace 13 -ti speciálně vybraných rostlin. Podporuje optimální fungování střev a pravidelnou stolici. Neobsahuje kofein.