head

Jablečný ocet: lék zevnitř i zvenku

Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Detoxikace doma

Pokud je řeč o zdravém stravování, málo pozornosti dostává jablečný ocet . Přitom skvěle podporuje trávení, přispívá k detoxikaci, zmírňuje bolest hlavy a při vnějším použití podporuje pevnost pokožky.

Často se hovoří, že co prospívá našemu organismu, je drahé. Tento omyl vyvrací jablečný ocet, protože kromě toho, že má velké množství zdraví prospěšných vlastností, je dostupný pro každého.

Zlepšuje trávení

Ze zdraví prospěšných vlastností jablečného octa je nejdůležitější ta, že má příznivý vliv na trávení. Obnoví látkovou výměnu, pomáhá odstranit zácpu  a nadýmání a dokonce odbouráváním tukových buněk přispívá i k navrácení naší ideální hmotnosti. Navíc kromě toho, že přispívá ke ztrátě hmotnosti, můžeme se na jeho pomoc spolehnout i při spalování břišního tuku, který je velmi nepříjemný a těžko odstranitelný.

Protože normalizuje hladinu cukru v krvi po jídle, zpomaluje jeho zvyšování, pro diabetiky - po konzultaci se svým lékařem - může být jablečný ocet vysloveně doporučován. Odborníci z Arizona State University dokázali, že před spaním zkonzumované dvě kávové lžičky jablečného octa sníží ráno hladinu cukru v krvi  nalačno o 4 procenta.

Výborně detoxikuje

Pokud chcete posílit přirozené detoxikační procesy organismu, bez obav sáhněte po jablečném octu. A nejenom proto, aby jeho vlákniny vyhnaly toxiny ze střevního systému, jablečný ocet totiž dokáže zefektivnit i činnost ledvin a čistí krev a játra.

Prospívá střevní flóře

Je méně známé že díky množství pektinu podporuje jablečný ocet i rozmnožování probiotických (dobrých) bakterií, které jsou základní stavební jednotkou střevní flóry, a proto ho v podstatě můžeme považovat za probiotikum. O to více, protože jablečný ocet, hlavně hustější verze obsahuje i probiotické bakterie. To vše přispívá k jeho schopnosti podpořit trávení, protože tyto bakterie kromě jiného produkují i trávicí enzymy.

Posiluje imunitní systém

Zvýšením množství probiotických bakterií je možné udržet, případně obnovit rovnováhu střevní flóry, co značně zlepší obranyschopnost organismu. Příčinou je, že stav střevní flóry ovlivňuje činnost imunitního systému, protože téměř 80 procent buněk imunitního systému se nachází ve střevním systému. Větší množství vitaminu C, a také antioxidační vitaminy skupiny B, které se v jablečném octu nacházejí, také posilují imunitní systém.

Na zmírnění bolesti

Jablečný ocet je možné úspěšně použít na bolest v krku a hlavy, astmatické těžkosti a také proti bolestem způsobeným infekcí. Jeho příjem zvýšíme i v případě, pokud nás trápí záněty. Přispívá k léčbě zánětů střevního systému, přičemž pektin, který se v něm nachází, vytváří na stěnách tlustého střeva ochrannou vrstvu.

Chrání srdce

Jablečný ocet je ochráncem srdce a oběhové soustavy, za co vděčíme zejména antioxidantům, které obsahuje, draslíku a vláknině. Jeho pravidelnou konzumací se může snížit hladina LDL(špatného) cholesterolu. Podle jednoho tureckého výzkumu je možné vnější aplikací jablečného octa zlepšit výsledek konzervativní léčby křečových žil.

Zkrášluje pokožku

Ať už zevně nebo vnitřně, jablečný ocet dokáže s naší pokožkou udělat zázraky. Optimalizací krevního oběhu zlepšuje výživu pleti, zvyšuje efektivitu vyloučení toxinů, zatímco nanesením na pleť odstraní vyrážky nebo dokonce i bradavice. Je možné ho použít i proti lupům. K tomu stačí jednu až dvě lžíce octa vmasírovat do pokožky hlavy.

Dávkování

Nejlepší je, pokud smícháme jednu polévkovou lžíci jablečného octa v přibližně dvou pohárech vody a pijeme dvakrát denně po hlavním jídle. Ještě lepší účinek dosáhneme, pokud toto množství zkonzumujeme po přidání do salátu.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4735895/
https://bodynutrition.org/apple-cider-vinegar/
http://care.diabetesjournals.org/content/30/11/2814.full

Inzerce

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.

ToxiClean detoxikační program

ToxiClean detoxikační program

Širokospektrální detoxikační program ToxiClean byl vyvinutý tak, aby spolu s programem Clean Inside ještě účinněji čistil a detoxikoval vnitřní orgány.


Vlákninový doplněk pro očistu střev

Vlákninový doplněk pro očistu střev

Vlákninový doplněk pro očistu střev pomocí vlákniny očistí tlusté střevo od nahromaděných toxických usazenin a zabraňuje tvorbě nových usazenin.


Detoxikační bylinkový čaj

Detoxikační bylinkový čaj

Kombinace 13 -ti speciálně vybraných rostlin. Podporuje optimální fungování střev a pravidelnou stolici. Neobsahuje kofein.