head

Medvědí česnek: i medvědi vědí, proč je zdravý

Medvědí česnek na každý den | Detoxikuje a posiluje
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Detoxikace doma

Medvědí česnek nakrájený na drobno, nasypaný na máslem natřený žitný chléb, nebo celé listy nasypané do lahodného salátu, jsou stejně chutné a zdravé, jako kdybychom z něj uvařili polévku. Je jednou z nejúžasnějších léčivých rostlin jara. Pokud ho budeme konzumovat pravidelně, už brzy si na sobě všimneme jeho všestranné blahodárné a obzvláště  vitalizující účinky.

Nejpopulárnější léčivou rostlinou posledních dob je medvědí česnek, což zdaleka není žádná náhoda: na jaře si můžeme jeho čerstvými listy očistit svůj organismus od toxických látek nahromaděných v zimě, pomáhá odstranit trávicí potíže, navrátí chuť k jídlu, posiluje imunitní systém  a snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Při vnějším použití zmírňuje nepříjemné potíže spojené s plísňovým onemocněním kůže a navíc roste i volně v přírodě, a proto je velmi snadné dostat se k této rostlině - léku bez chemikálií. Nemusíme se ho vzdát ani v případě, že nemáme rádi vůni cibule a česneku: medvědí česnek je totiž po zpracování téměř bez vůně, jeho příjemná, mírně cibulová chuť mu však zůstane - stejně, jako jeho léčivé účinky.

Přírodní detoxikant

Bylo zjištěno, že medvědi, kteří se probudí ze svého zimního spánku, jako první jedí čerstvé listy medvědího česneku. Podle některých názorů je to kvůli příjemné vůni rostliny, která připomíná vůni česneku, jiní si myslí, že medvědi ve skutečnosti používají medvědí česnek na svou detoxikaci. Jedno je však jisté. Tato léčivá rostlina, která je zařazena do čeledi česnekovitých, je skutečně výborným detoxikantem: očistí krev a ledviny a přispívá k odstranění nahromaděných škodlivých látek a parazitů z tlustého střeva a zároveň dezinfikuje sliznici střeva. To je na jaře obzvláště důležité, protože během zimních měsíců se kvůli nedostatku pohybu a stravě s malým množstvím vlákniny v našem organismu nahromadí toxické látky.

Pokud bude medvědí česnek co nejčastěji na našem jídelníčku, již brzy na sobě budeme moci pocítit jeho účinky: zvýší se  naše energetická hladina, budeme se cítit silnější a zdravější, osvěží se i naše mysl a navíc se nebudeme muset obávat ani toho, že nás doběhne jarní únava.

Dobré trávení pomocí medvědího česneku

Za zažívací poruchy jsou z části zodpovědné škodlivé látky nahromaděné ve střevním systému. Protože medvědí česnek výborně čistí a regeneruje střeva, na jeho pomoc se můžeme spolehnout i v případě trávicích problémů, průjmu a nadýmání. Jeho další předností je, že obnoví chuť do jídla a zároveň podpoří látkovou výměnu, a proto přímo nezpůsobuje zvyšování hmotnosti. Právě naopak! Medvědí česnek lze skvěle použít i při hubnutí.

Můžeme ho použít i proti nachlazení

Své dezinfekční účinky vyvine nejenom ve střevním systému, ale i v dýchacích cestách. Právě proto ho můžeme úspěšně použít i na ředění hlenů, případně na prevenci a léčbu onemocnění souvisejících s nachlazením. Medvědí česnek tlumí kašel, díky vysokému obsahu vitaminu C posiluje imunitní systém, a proto poskytuje ochranu před nachlazením a jinými sezónními onemocněními. V případě, že nás trápí astma, medvědí česnek zmírní i jeho příznaky.

Chrání srdce

Konzumací medvědího česneku můžeme udržet v dobré kondici i naše cévy a srdce. Díky tomu léčivá rostlina reguluje krevní tlak, obnovuje krevní oběh, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a zpomaluje proces kornatění cév. Srovnávací studie univerzity Georgetown University ukázaly, že medvědí česnek ve srovnání s obyčejným česnekem mnohem více snižuje hladinu celkového cholesterolu a zvyšuje hladinu dobrého HDL cholesterolu v krvi.

Léčí kožní onemocnění

Medvědí česnek je výbornou volbou také k léčbě plísňových kožních onemocnění, vyrážek a psoriázy. Udělejme si z něj odvar, který si na postižená místa nanesme ve formě zábalu nebo ho použijme na oplachování. Díky jeho antimikrobiálním a dezinfekčním účinkům zmírní naše potíže už po krátké době. Stejně dobře je možné použít ho i k léčbě revmatických potíží (zánětů kloubů). Dávejme však pozor, abychom ho vždy nanesli nejprve na malou plochu. V případě, že způsobí podráždění, jeho používání se bohužel budeme muset vzdát.

Kontraindikace

Pokud užíváme léky proti srážení krve, zdržme se konzumace medvědího česneku, protože může způsobit krvácení.

Upozornění!

Pokud si chceme medvědí česnek nasbírat v lese, buďme velmi obezřetní, protože si ho můžeme snadno zmýlit s jedovatými konvalinkami a šafránem, který kvete na podzim. Vždy promněme listy rostliny a utrhněme pouze tehdy, pokud ucítíme silnou česnekovou vůni. A ještě něco: netrhejme rostlinu s kořenem a vždy nechejme několik listů, protože jenom takto můžeme zajistit zachování přírodních zdrojů medvědího česneku.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11989540

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2442048/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17236056

http://eol.org/pages/1085089/hierarchy_entries/50845143/details

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.

ToxiClean detoxikační program

ToxiClean detoxikační program

Širokospektrální detoxikační program ToxiClean byl vyvinutý tak, aby spolu s programem Clean Inside ještě účinněji čistil a detoxikoval vnitřní orgány.


Vlákninový doplněk pro očistu střev

Vlákninový doplněk pro očistu střev

Vlákninový doplněk pro očistu střev pomocí vlákniny očistí tlusté střevo od nahromaděných toxických usazenin a zabraňuje tvorbě nových usazenin.


Detoxikační bylinkový čaj

Detoxikační bylinkový čaj

Kombinace 13 -ti speciálně vybraných rostlin. Podporuje optimální fungování střev a pravidelnou stolici. Neobsahuje kofein.