head

Léčivé účinky zázvoru: proč ho konzumovat?

Zázvor je pro svoji speciální chuť  velmi oblíbený.
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Detoxikace

V Číně a Indii je kořen zázvoru, který si vážili už i ve starověkém Římu, používaný už  tisíce let na léčbu zdravotních problémů. Léčivé účinky zázvoru jsou univerzální: je skvělým antioxidantem a podporuje trávení, s úspěchem se používá i při nachlazení a proti zánětům. Navíc jeho pálivá, jedinečná chuť udělá naše oblíbená jídla a nápoje ještě zvláštnějšími.

Kořen zázvoru se využívá lidovém léčitelství zejména na zlepšení trávení a na léčbu trávicích těžkostí, ale i k detoxikaci. Kromě toho se v Indii zázvor s oblibou žvýkal, aby se odstranil zápach z úst, v Číně s ním léčili nachlazení a mořskou nemoc, zatímco ve starověkém Římu byla jeho konzumace téměř povinná po velkých oslavách- jako prevence proti zkaženému žaludku.

Blahodárné složky - v ideálním poměru

Ve velkém množství obsahuje bílkoviny, sacharidy, aminokyseliny, vitaminy B a E, minerální látky, mezi nimi zinek, fosfor, vápník, draslík, hořčík a železo. Léčivé účinky mají i gingeroly a  sogaol, které zajišťují pálivou chuť zázvoru a také jeho esenciální olej, obzvláště kurkumen a bizabolen.

Máte špatné trávení? Konzumujte zázvor!

Při trávicích těžkostech může být kořen zázvoru rychlým a účinným lékem. Pomůže odstranit nadýmání zvýšenou plynatost, průjem, nepříjemný pocit plnosti a je velmi dobrý i tehdy, pokud máte pocit  „plného břicha“. Konzumací zázvoru se můžete zbavit i nepříjemných střevních křečí. Podporuje látkovou výměnu, zmírňuje závratě a pocit na zvracení. Díky této vlastnosti ho můžeme použít i při mořské nemoci a během těhotenství.

Viry, bakterie, záněty

Zázvor je skvělý i při léčbě onemocnění, která jsou způsobena škodlivými organismy. Zničí bakterie Helicobacter pylori, které jsou odpovědné za riziko vzniku žaludečních vředů a rakoviny žaludku a také viry, které jsou odpovědné za nachlazení a chřipku. Urychluje léčbu komplikací, které jsou způsobeny bakteriálními infekcemi, které souvisejí s virovým nachlazením. Zázvor skvěle snižuje teplotu, rozpouští hleny a tlumí kašel, dezinfikuje dýchací cesty, čímž zmírňuje například zánět v krku. Zmírňuje příznaky zánětů kloubů (revmatických) a osteoartritidy, bolesti svalů, migrény a bolesti zubů. Gingerol a jiné antioxidační  složky, které se nacházejí v zázvoru, podporují i léčbu nádorových onemocnění, obzvláště rakovinu tlustého střeva, prostaty a konečníku. Jeho antioxidanty neutralizují i volné radikály, které jsou odpovědné za mnohá onemocnění (záněty, rakovina, onemocnění oběhové soustavy) a stárnutí pokožky.

Chrání srdce a detoxikuje

Výtažek a odvar ze zázvoru je možné použít na snížení LDL (špatného) cholesterolu, ale čerstvým kořenem je možné odstranit z cév nebezpečné krevní sraženiny. Kromě toho zázvor snižuje hladinu cukru v krvi a vysoký krevní tlak, reguluje krevní oběh a jeho konzumací je možné snížit riziko vzniku srdečně cévních onemocnění. Je skvělý na vnitřní očistu těla a můžeme ho použít zejména na detoxikaci lymfatického systému. Díky jeho vlastnosti, že způsobuje pocení, pomáhá i při odstraňování toxických látek z organismu přes pokožku.

Odkazy:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11710709

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3665023/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3426621/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23612703

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16117603

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.