head

Tipy proti pocení | Potraviny, detoxikace, vlastní deodorant

Úspěšné metody proti pocení | Vyzkoušejte  tyto
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Detoxikace

Pokud hledáte přírodní řešení proti pocení, tak existuje! Vyzkoušejte naše tipy proti pocení: detoxikujte, změňte svůj jídelníček a vyrobte si svůj vlastní deodorant.

Nadměrné pocení, které se v letních vedrech ještě stupňuje, je problémem většiny z nás. Je to celkem normální stav a nějak nesouvisí s osobní hygienou, stejně jako ani tělesný zápach není znakem nedbalosti: může se stát, že naznačuje hormonální změny, problémy oběhové soustavy, nevhodnou stravu nebo například stres. Pokud se silně potíme, měli bychom si dát vyšetřit klouby, protože je možné, že v pozadí nepříjemného stavu je zánět kloubů , ale nadměrné pocení může způsobovat i  nadměrná činnost štítné žlázy a cukrovka.

Více vody, méně potu

Možná je to zvláštní, ale proti nadměrnému pocení můžeme bojovat i zvýšeným příjmem tekutin. Jednou z funkcí pocení je to, aby organismus zchladilo, ale pokud budeme pít více, můžeme si tím udržet nižší tělesnou teplotu, čím se pocení zmírní. K tomuto účelu je nejlepší vlažná voda, kterou pro zajištění dostatečné hydratace, případně na její udržení, pijme desetkrát denně - berme ohled na to, že stravou přijmeme přibližně 1 litr tekutin - na každých 10 kilogramů hmotnosti alespoň 3 dl vody. U 80 kilogramů vážící dospělé osoby je to přibližně 2,5 dl.

Ve velkých vedrech můžeme toto množství zvýšit, pijme více i tehdy, kdy jíme méně: v tomto případě na každých 10 kg hmotnosti můžeme potřebovat 4 dl vody.

Jídla proti pocení

Těžká a mastná jídla a silná koření většinou podporují tvorbu potu, čeho důvodem je i to, že kvůli těžkému trávení vytváří organismus více tepla. Proto, pokud změníme svůj jídelníček, s velkou pravděpodobností nám bude pocení dělat méně problémů.

  • Tučné mléko podporuje pocení, odtučněné mléko má zase opačný účinek: zmírňuje pocení a navíc obsahuje velké množství živin.

  • Většinou  „ochlazuje” i červené ovoce, čím je tmavší, tím má silnější účinek proti pocení. Proti pocení můžete použít třešně, višně, maliny, jahody a hlavně lesní ovoce. Jejich další výhodou je, že obsahují velké množství antioxidantů, podporují přirozené detoxikační funkce organismu a také obnovují látkovou výměnu.

  • Sice nepatří mezi nejchutnější nápoje, ale v boji proti pocení může dobře posloužit i čaj ze šalvěje.  Brzdí aktivitu potních žláz a tento svůj účinek vyvine i tehdy, pokud si několik kapek natřeme do podpaží. Denně vypijme tři šálky, účinek čaje můžeme zvýšit  šťávou z citrusového ovoce. Je mimořádně doporučován při nočním pocení v menopauze  https://www.vitalitas-magazin.cz/pro-zeny/zmirneni-priznaku-menopauzy.   

  • Každý den jedna malá sklenice (1dl) šťávy z pšeničné trávy viditelně zmírní nadměrné pocení. Reguluje tělesnou teplotu a odstraní škodlivé látky, kvůli kterým je organismus nucen fungovat na „vyšších obrátkách“. A to ještě není vše, protože pšeničná tráva  má příznivý vliv na srdce a oběhovou soustavu a pomáhá odstranit poruchy oběhové soustavy, které způsobují pocení.

  • Podobný výsledek přinese i pravidelná konzumace olivového oleje. Stačí z něj každý den jedna polévková lžíce, čím můžeme proti nadměrnému pocení udělat velmi mnoho. Olivový olej obnoví trávení, skvěle detoxikuje, může snížit krevní tlak a je skutečným pokladem pro srdce a cévy, tyto jeho účinky zmírňují i pocení.

Pomoci může detoxikace

Naše tělo se průběžně detoxikuje. Jednou formou této detoxikace je pocení, protože potom se vyplaví i část toxinů. Podpořme svůj organismus při této činnosti a alespoň dvakrát ročně (na jaře a na podzim), případně v době nadměrného pocení, si udělejme detoxikační kúrukúru na očistu střev.   

Domácí deodorant

Při změně životního stylu je dobré si připravit vlastní domácí deodorant. Budeme k tomu potřebovat 15 g kokosového oleje, 1 lžíci kukuřičného škrobu, stejné množství sody bikarbony a 2 - 3 kapky čajovníkového esenciálního oleje. Přísady důkladně promíchejme a potom směs nalijme do prázdné, umyté lahvičky od kuličkového deodorantu. Vůni mu dodejme mátovým a levandulovým esenciálním olejem, díky kterým bude jeho účinek ještě lepší. Domácí deodorant má trvanlivost přibližně 2 měsíce.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0022771/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16240957

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC543948/

https://www.aad.org/public/diseases/dry-sweaty-skin/hyperhidrosis

http://www.medicalnewstoday.com/articles/182130.php

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.