head

Dietní strava | Hlídejme si kalorie

Dietní strava proti nadváze: jak ji sestavit?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Dieta-Hubnutí

Vrátí se Vám po redukční dietě rychle ztracené kilogramy? Potom byste se měli rychle přeorientovat na dietní jídelníček a dopracovat se k tomu, že ztráta hmotnosti může být i trvalá. Z našeho článku se dozvíte, jak začít a na co si dávat pozor při sestavení dietního jídelníčku.

Dietní strava proti obezitě: jak ji sestavit?

  Mnozí si stěžují, že se jim po úspěšné, ale krátkodobé dietě ztracené kilogramy rychle vrátí zpět. Může jim pomoci dietní strava, pomocí které se mohou zbavit nadváhy a ve velké míře si zlepšit svůj zdravotní stav. O nadváze můžeme hovořit tehdy, pokud je hodnota BMI nad 25 kg/m², zatímco hodnota BMI nad 30 se už považuje za obezitu. Hodnotu BMI můžeme vypočítat tak, že svoji hmotnost (kg) dělíme svojí výškou (v metrech) na druhou. Hodnota BMI může být vyšší i kvůli vyššímu objemu svalové hmoty, k přesnému určení nadváhy je třeba znát obvod pasu a také poměr obvodu pasu a boků. Podle výše uvedeného o nadváze hovoříme v případě obvodu pasu nad - u žen 80 a u mužů 102 cm, zatímco hraniční hodnoty poměru obvodu pasu a boků jsou 0,85 u žen a 0,9 u mužů.  

Dietní strava a kalorie

  Při složení dietní stravy je třeba dávat pozor na příjem kalorií a sacharidů. Průměrný člověk spálí denně v závislosti od fyzické aktivity průměrně 20 - 25 kalorií na každý kilogram své hmotnosti. Pokud přijmeme více kalorií než je uvedeno, dochází k zvýšení hmotnosti. Právě z tohoto důvodu, za cílem hubnutí počítá dietní strava v průměru s 15 - 20 kaloriemi na kilogram tělesné hmotnosti, to znamená, že pokud je naše cílová hmotnost 65 kilogramů, neměl by denní příjem přesáhnout 1000 - 1300 kalorií.  

Dalším důležitým pravidlem dietní stravy je složení kalorií. Protože 1 g sacharidů je 4,1 kcal, 1 g bílkovin je 4,1 kcal a 1 g tuku je 9,3 kcal, je správný poměr tehdy, pokud je z celkového příjmu kalorií (doporučení WHO)

 
  • 55% sacharidů

  • 30% tuků

  • 15% bílkovin

Nejvhodnější je konzumovat co nejvíce potravin, které pomaleji zvyšují hladinu cukru v krvi a mají nízký glykemický index, co zvyšuje účinek diety. Velmi důležité je i to, že sacharidy, které se pomalu vstřebávají, udržují nízkou hladinu inzulinu v krvi, čím zabraňují dalšímu hromadění tukových vrstev. Dodržováním této diety můžeme za měsíc zhubnout přibližně 1,5 kg a to tak, že se značně zredukují i tukové tkáně, co znamená, že ztráta hmotnosti nebude znamenat pouze ztrátu nadbytečné vody, která je nahromaděná v organismu. Pomocí dietní stravy můžeme získat ploché břicho , co je pro udržení dobrého zdraví velmi důležité. Je dokázáno, že tuk v oblasti břicha, který obklopuje orgány v této části těla, přispívá kromě jiného i k vzniku cukrovky a srdečně cévních onemocnění.

Dietní strava může kromě toho přispět i k prevenci vzniku jiných onemocnění, které souvisejí s nadváhou, k jejich léčbě a zmírnění příznaků. Patří sem trávicí poruchy, např. zácpa onemocnění jater, vysoký krevní tlak, záněty a opotřebení kloubů, onemocnění žlučníku a početné typy rakoviny, zejména rakovina konečníku, rakovina tlustého střeva, rakovina dělohy, rakovina prsu a rakovina prostaty.

Dietní strava a očista střev

Účinek dietní stravy může být ještě efektivnější, pokud kromě změny stravovacích návyků podstoupíme i kvalitní kúru na očistu střeva , detoxikační kúru a obnovíme si i rovnováhu střevní flóry  pomocí probiotik a prebiotik. Důvodem je to, že odstranění toxických látek a nahromaděných usazenin, ale i dobře fungující střevní flóra doslova „roztočí“ látkovou výměnu, zlepší se využívání živin a odbourávání tuků, co může přispět i k odstranění nadváhy.

Zdroje:

http://apps.who.int/bmi/index.jsp?introPage=intro_3.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3471136/

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3222874/

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK278991/

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.