head

Ketogenní dieta: tuk spalující tuky

Ketogenní dieta: z čeho se skládá a jak působí?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Dieta-Hubnutí

Mnoho tuku a masa a minimální příjem sacharidů. To je tajemství úspěšného hubnutí, tvrdí fanoušci ketogenní diety, z nichž mnozí dosáhli značný úbytek na váze. Ale do jaké míry je zdravý tento jídelníček, nezpůsobuje zácpu a zvýšenou hladinu cholesterolu? Podívejme se na její výhody a nevýhody.

Často slýcháváme, že konzumace tuků a červeného masa je nezdravá, a přitom je ketogenní dieta postavena právě na nich. Do takové míry, že 75 % denního příjmu sacharidů tvoří tuky, 20 % bílkoviny a přitom je povoleno přijímat pouze 5 % sacharidů. Díky značné redukci příjmu sacharidů je naše tělo nuceno získávat energii z tuku a nastává ketóza, to znamená, že náš organismus začíná odbourávat přebytečný tělesný tuk.

Ketogenní dieta původně neměla být metodou hubnutí

Ketogenní dieta je dnes oblíbená u řady osob, kteří chtějí zhubnout, jakož i mezi sportovci, původně však byla vymyšlena pro epileptiky na začátku roku 1900 po tom, co bylo zjištěno, že následkem odebrání sacharidů vznikající ketotělíska zabraňují tvorbě křečí. Až mnohem později se stala populární metodou hubnutí, využívající to, že ketogenní dieta přímo nutí látkovou výměnu k tomu, aby na získávání energie využívala tuky, čímž se urychluje jejich spalování.

Tuky proti tukům?

Právem se nabízí otázka, jak je možné, že vysoký denní příjem tuků neovlivňuje hubnutí? Ketogenní dieta vede k hubnutí navzdory relativně vysokému příjmu kalorií, protože pokud organismus nemá k dispozici sacharidy, ale pouze tuk, naučí se používat ketony pocházející z odbourávání tuků jako zdroj energie.

Zjednodušeně: pokud se v našem těle nachází značné množství ketolátek, jako prvotní zdroj energie nebudou sacharidy, ale právě tyto ketolátky, získané z potravy, respektive z uloženého tuku. Tento stav, způsobující značný pokles hladiny inzulinu, se nazývá ketózou a může být způsoben vážným půstem, hladověním, respektive snížením denního příjmu sacharidů pod 30 gramů.

Co můžeme jíst a co ne?

Vzhledem k tomu, že jídla s vysokým obsahem tuku se na zakázané listině nenacházejí, klidně můžeme konzumovat máslo, tučnou smetanu a šlehačku, sýry, husí sádlo, hovězí maso, vepřové maso, klobásu, slaninu, kromě toho vejce, zdravé mořské ryby, rostlinné oleje a semínka. Cukr a sladidla povoleny nejsou, ani ovoce s vysokým obsahem cukru. Nemůžeme konzumovat pečivo, ani žádné moučné jídlo, resp. žádné potraviny plné přídavných látek. Ketogenní dieta v sobě nezahrnuje ani ovocné šťávy, sycené osvěžující nápoje a ani alkohol.

Jak působí ketogenní dieta?

Výsledkem této metody je rychlé hubnutí, které nastane vzhledem k přijatým bílkovinám, bez ztráty svalové hmoty. Odebrání sacharidů způsobuje ze začátku podrážděnost, bolesti hlavy, únavu, resp. se může zvýšit hladina cholesterolu či krevních tuků. Vzhledem k tomu, že potraviny doporučované během ketogenní diety obsahují málo vlákniny, může nastat zácpa, nadýmání, a kvůli ketóze můžeme počítat s „acetonovým“ dechem. Velkou výhodou ketogenní diety je, že díky nedostatku cukru hladoví i rakovinné buňky, nedostávají dostatek živin, a proto nejsou schopny dalšího růstu. Dalším benefitem vynechání cukru je, že se snižuje riziko nadváhy a s ní souvisejících srdečně cévních onemocnění, resp. riziko vysokého krevního tlaku a cukrovky.

Náš článek má informativní charakter a před zahájením ketogenní diety se poraďte s lékařem nebo dietologem.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.

Antioxidační formule s vitamíny

Antioxidační formule s vitamíny

Tento produkt doplňuje organismu potřebné živiny - vitamíny, minerální látky a zelenou rostlinnou potravu, čímž pomáhá přirozenému procesu detoxikace.


Probiotický doplněk výživy

Probiotický doplněk výživy

Obsahuje 8 miliard užitečných živých bakterií, které zabezpečují zdravou střevní mikroflóru, budují základ pro zdravý imunitní systém a zároveň chrání náš trávicí trakt.


Enzymy na pomoc při trávení

Enzymy na pomoc při trávení

DigestFX kapsle s přírodními rostlinnými enzymy podporují trávení a pomáhají předcházet trávicím potížím. Kapsle DigestFX jsou účinné při problémech jako jsou nadýmání, plynatost, střevní koliky, pálení žáhy, pomalé trávení, podráždění nebo jiné poruchy trávení.