head

Není pouze chutný. Meloun je i zdravý

Meloun: vyživuje a osvěžuje
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Dieta-Hubnutí

Jedním z nejpopulárnějšího letního ovoce je meloun, který se nám vyplatí konzumovat nejenom kvůli jeho příjemné chuti. Tato šťavnatá lahůdka má totiž mnoho zdraví prospěšných vlastností. Je účinným detoxikantem, ale může nám udělat dobrou službu i při hubnutí. Podívejme se, jaké blahodárné účinky má meloun.

Meloun pochází z Afriky, odkud se v XVI. století rozšířil nejdříve na Blízký Východ a potom i do Evropy. Ze začátku pěstovali pouze jeho původní druh, který měl silnou kůru, ale jedlá část, tedy dužina ovoce, byla malá. Později po vyšlechtění, se soustředili právě na jeho dužinu. Takto vznikly šťavnaté druhy s bohatou červenou a žlutou dužinou. Dnes už existuje téměř 500 druhů melounu a všechny mají společné to, že obsahují velké množství vlákniny, živin a tekutin.

Bohatý na blahodárné složky

Je méně známé, že meloun je skvělým zdrojem vitaminů. Konzumací přibližně 75 dkg dopřejeme svému organismu denní potřebnou dávku vitaminu C  a vitaminu A. Je to důležité i proto, že pro zajištění tohoto množství živin stačí sníst pouze 2-3 plátky melounu, co je v letních vedrech běžné množství. Kromě toho meloun ve větším množství obsahuje i vitaminy skupiny B  draslík, hořčík, vápník, železo a vlákninu. Důležitá složka melounů s červenou dužinou se nachází i v rajčatech, šípcích a jiném bobulovitém ovoci. Jedná se o barvivo s názvem lykopen, který je vlastně karotenoid se silným antioxidačním  účinkem.

Chrání srdce

Díky značnému množství draslíku, hořčíku a vlákniny je toto ovoce skutečně „přátelské k srdci“, a tuto skutečnost ještě více posilují jeho karotenoidy, které posilují stěny cév a snižují riziko vzniku krevních sraženin. Konzumace melounu podporuje činnost oběhové soustavy, může snížit vysoký krevní tlak a díky vlákninám může pomoci udržet zdravou hladinu cholesterolu, co jednoznačně prospívá našemu srdci, co potvrdili i vědci z univerzity Federal University of Paraíba, kteří části svých pacientů s vysokým krevním tlakem během šesti týdnů podávali placebo nebo 6 gramů výtažku z melounu denně. Zjistili, že výtažek z melounu snížil systolický i diastolický krevní tlak stejně.

Detoxikace jednoduše a rychle

Protože má meloun silný močopudný účinek, doslova vypláchne ledviny a pomáhá odstranit nahromaděné usazeniny. Velké množství vody a vlákniny ve značné míře přispívají k jeho detoxikačnímu účinku, k schopnosti čistit krev a odstranit nahromaděné toxiny. Pravidelná konzumace melounu ve větším množství nám může udělat obzvláště dobrou službu při odstranění nahromaděných usazenin a toxických látek z tlustého střeva. Může fungovat i jako přirozený čistič střev.   

Výborný i na doplnění tekutin

V létě se zvýší naše potřeba a spotřeba tekutin, což znamená, že musíme vypít více, než je pro dospělého člověka doporučených 4 ml vody na každý kilogram hmotnosti. Vodu z velké části můžeme nahradit i melounem, který obsahuje 90 procent vody. Dejme však pozor na to, že meloun přes nás rychle „proteče“ – může se stát, že urychlí proces vyprazdňování-, stolicí se z našeho organismu vyplaví i voda.

Může pomoci při prevenci vzniku rakoviny

V melounu se kromě lykopenu nacházejí i jiné antioxidační látky. Díky této kombinaci pomáhá zejména při prevenci vzniku rakoviny tlustého střeva, prostaty a také rakoviny prsu a plic.

Přítel každého, kdo chce zhubnout

Nemohu zhubnout nebo mám stále hlad - tato výmluva je poměrně častá, ale řešení nabízí meloun. Obsahuje velké množství vody, a proto rychle zasytí a odstraní pocit hladu. Navíc má nízký obsah kalorií, 100 gramů melounu je pouze 29 kcal. Obsahuje i málo sacharidů a jeho vlákniny podporují trávení. To vše znamená to, že meloun můžeme klidně přidat do svého dietního jídelníčku. Dejme však pozor na to, co se stane po snědení melounu, protože se může stát, že vyvolá alergickou reakci, která je častá zejména u těch, kteří mají alergii na ambrózii peřenolistou.

Skutečné afrodiziakum

Je méně známé, že v dávných dobách byl meloun známý jako afrodiziakum. L-citrulin, který se nachází v melounu, přemění organismus na L-arginin a tato aminokyselina přispívá nejenom k zlepšení krevního oběhu, stavbě svalů a spalování tuku, ale u mužů stejně tak jako u žen zvyšuje libido.

Kdy je meloun dobrý?

Předmětem neustálých debat je, jak rozeznat dobře zralý meloun. Nejlepší metodou je, pokud na něj poklepeme: pokud vydává kovový, dunící zvuk, s velkou pravděpodobností má sladkou dužinu. Téměř jistým znakem je vysušená stopka, případně i to, pokud je jeho kůra rovnoměrně tmavě zelená. U pruhovaných druhů je situace jiná: u nich je důležité to, aby měly oproti zeleným co nejvíce žlutých pruhů.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27378312

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26947668

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25631716

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4464475/

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.