head

5+1 argumentů ve prospěch zelené fazolky: proč bychom ji měli konzumovat častěji

Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Dobré jídlo - Dobrý život

Zelená fazolka patří mezi zeleninu, která má několik blahodárných účinků. Vyplatí se ji konzumovat čerstvou  i sušenou. Je skvělým antioxidantem, chrání srdce, posiluje kosti, podporuje hubnutí, v těhotenství chrání zdraví plodu, ale dobře nám může posloužit i v případě cukrovky.

Podle toho jaké je počasí, čerstvou zelenou fazolku (Phaseolus vulgaris) si můžeme koupit už v červnu a její blahodárné účinky si můžeme vychutnávat až do října. Zelená fazolka je nejenom velmi chutná zelenina, kterou si můžeme  připravit na různé způsoby. Je zároveň i zeleninou, která dokonale chrání naše zdraví. V této době je jednou ze základních surovin zdravé výživy a vysloveně se doporučuje pro ty, kteří chtějí zhubnout nebo mají cukrovku,

Zásobárna živin

Zelená fazolka pochází z Mexika. Indiáni, kteří tu žijí, ji konzumují už tisíce let. V Evropě je známá od XVI. století a přesto se rozšířila až mnohem později. Z čerstvé zelené fazolky konzumujeme lusky a po vysušení semena. Existuje několik druhů zelené fazolky. Všechny jsou však stejné v tom, že ve značné míře obsahují antioxidační vitaminy A a C, kyselinu listovou, vitaminy B1, B2 a vitamin K.  Denní potřeba vitaminu K je 100 gramů a pokryje téměř jednu pětinu této dávky. Mezi minerálními látkami obsahuje fosfor, vápník, draslík, mangan, měď a železo. Protože je skvělým zdrojem živin a zároveň má nízkou kalorickou hodnotu - v sušené zelené fazolce je mnohem více bílkovin než sacharidů - a má významný obsah vlákniny,  je skvělou potravou při hubnutí. Železo, které se v zelené fazolce nachází, zvyšuje naši energetickou hladinu.

Chrání srdce a cévy

Účinnými antioxidanty  zelené fazolky jsou vitaminy a mangan. Vážou volné radikály, které zvyšují riziko vzniku zánětů, srdečně cévních onemocnění a nádorů a které poškozují DNA, čím urychlují stárnutí. Na její schopnosti chránit srdce se podílí i to, že její složky - např. draslík - přispívají k čištění stěn cév, k snížení hladiny cholesterolu a také regulují krevní tlak.

Obnovuje trávení

Velkému množství vlákniny vděčíme za to, že konzumací zelené fazolky bude naše trávení vyrovnanější: může se obnovit vstřebávání živin a urychlit odbourávání tuků. Také díky blahodárnému účinku vlákniny vyčistí zelená fazolka střevní systém, pomůže odstranit zácpu a obnovit a udržet rovnováhu střevní flóry.

Pomáhá i během těhotenství

V těhotenství je denní konzumace zelené fazolky doporučována minimálně ze dvou důvodů. V první řadě zmírňuje nevolnost, která je v této době častá - k tomuto účelu je nejlepší, pokud ji konzumujeme dušenou, s několika kapkami olivového oleje a citronovou šťávou. V druhé, ale ne poslední řadě, může díky obsahu kyseliny listové  snížit riziko vzniku vrozených vad plodu.

Zdravější kosti a klouby

Především je to zásluha vitaminu K, že zelená fazolka vyrovnává proces stavby kostí. Přispívá tím ke zdraví kostí, co podporuje i vápník, který se nachází v zelenině. Díky protizánětlivému účinku může zelená fazolka zmírnit i těžkosti s klouby.

Doporučuje se i pacientům s cukrovkou

Protože má nízký glykemický index a obsahuje vlákninu, zpomaluje  zvyšování hladiny cukru v krvi po jídle, a proto se vysloveně doporučuje pro pacienty, kteří mají cukrovku.

Doporučení při nákupu

Podle možnosti kupujme zelenou fazolku svěží zelené barvy, pěkného tvaru a s tvrdou slupkou. Můžeme ji však pěstovat i na balkoně v nádobce. Je pravda, že úroda nebude velmi bohatá, ale na jeden oběd pro rodinu určitě bude stačit. Sklízejme ji přibližně po 8 týdnech po zasetí.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17584169

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC366170/pdf/plntphys00247-0049.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6393443

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.