head

Příživníci v střevním systému: Může se to týkat i Vás a Vašich dětí

Příživníci v střevním systému | Ani děti před nimi nejsou chráněny
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Paraziti a červi

Je těžké tuto skutečnost přijmout, ale přesto je to pravda: v každém z nás mohou být příživníci. Parazité se nejčastěji usadí v tlustém střevu, a proto jsou v podstatě neviditelní. Jejich přítomnost má však své příznaky. Pokud je budeme znát, snadněji se nezvaných hostů zbavíme.

“ Je vyloučené, že mám v sobě červy, larvy a hlísty - toto je nejčastější reakce, když přijde řeč na parazity. Avšak příživníci se nezávisle od věku, pohlaví a sociálního postavení mohou usadit v každém z nás. Nejčastěji se zahnízdí v tlustém střevu. Podle výzkumů  se nejčastější infekce - infekce roupem- může týkat až miliardy lidí, zatímco tasemnice se nachází v organismu přibližně 800 milionů lidí. Většinou výskyt příživníků nesouvisí s nedostatečnou osobní hygienou, jejich larvy se do našeho organismu dostanou nějakou infikovanou potravinou - masem, zeleninou, ovocem nebo vodou. V ještě větším nebezpečí jsou menší děti, které se v parcích, na hřištích a v lese často dostanou do kontaktu i se zvířecími výkaly.

Mistři v utajování

Ti, kdo nevěří v možnost parazitární infekce, se většinou odvolávají na to, že se ještě nikdy nesetkali s příživníky, co není žádná náhoda: tito střevní parazité jsou totiž skutečnými mistry v utajování. Dokážou zůstat bez povšimnutí, jejich přítomnost můžeme pouze předpokládat i v případě, že nemají mikroskopickou velikost, protože v některých případech mohou narůst do délky několika metrů. Co je důležité, je to, abychom si všímali signály našeho těla, protože náš organismus nás vždy upozorní na vetřelce.

Nejčastější příznaky

Pokud se často cítíme bezdůvodně unaveni, necítíme se „ve své kůži”, trpíme nespavostí, je možné, že naše problémy způsobují parazité. Infekci mohou naznačovat i opakující, těžko miznoucí záněty, chronická bolest hlavy, vyrážky, ekzém, kopřivka, nadýmání  a častá bolest svalů a kloubů. Během látkové výměny parazitů se uvolňují toxické látky, které mají negativní vliv na činnost nervové soustavy; napjatý psychický stav a agresivita bývají také často spojovány s jejich přítomností. Tyto toxické látky poškozují střevní flóru, co může vést k trávicím poruchám a nedostatečné činnosti imunitního systému. Znakem oslabeného imunitního systému mohou být častá infekční onemocnění.

Ještě konkrétnějším příznakem je zpravidla noční svědění konečníku, co se často vyskytuje proto, že parazité si zde kladou svá vajíčka, ale naznačit to může i střídání průjmu  a zácpy. Uhynulé larvy a vajíčka mohou vytvářet granulomatozní uzlíky, které se mohou kromě trávicího systému objevit i ve svalech, játrech a plicích.

Očista střev a detoxikace

Nejdříve se musíme smířit s faktem, že parazité z našeho organismu z vlastní vůle neodejdou. I přesto není těžké se jich zbavit. Nejsnadnější bude, pokud si uděláme komplexní kúru na očistu střeva, jejíž součástí je i odstranění parazitů. Ti se s oblibou usazují v nahromaděných usazeninách na stěnách střev, které nejsnadněji odstraníme očistou střev. Navíc takto bude i riziko opakované infekce o mnoho nižší. Francouzští vědci to v jedné své studii  doplnili tím, že kúra může být užíváním probiotik ještě účinnější.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2754014/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4403024/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3182331/

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.