head

Tasemnice a její příznaky v těle - jak zjistíme, že jsme se nakazili?

Tasemnice usazená ve střevech může způsobit vážné onemocnění
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Paraziti a červi

Mnohokrát ji nedoprovází žádné příznaky, jindy však může přítomnost tasemnice ve střevech způsobit vážné potíže. Příznaky si můžeme snadno zmýlit s jinými trávicími problémy, proto je důležité rozpoznat její nejčastější symptomy a tak se těchto parazitů snadněji zbavit.

Tasemnice, přesněji řečeno tasemnice (jelikož existuje více druhů, v lidském těle přebývají nejčastěji ty, které se šíří nákazou krav, prasat, psů a hmyzu) mohou narůst až do délky několik metrů, zatímco jejich životnost může dosáhnout 20 let. Přestože jsou běžné zejména v rozvojových zemích, nejsou neznámé ani v Evropě. Paraziti se prakticky mohou usadit v těle každého z nás.

Jak se dostanou do našeho těla?

V první řadě je třeba zdůraznit, že při rozšíření výskytu tasemnice hrají hygienické poměry jen nepatrnou roli. Je důležité to vědět, protože lidé infikovaní tímto parazitem pociťují hanbu, ačkoliv infekce obvykle není způsobena nedostatečnou hygienou. Paraziti se do našeho organizmu mohou dostat následujícími způsoby:

 1. infikovaným masem (larvy se usazují v hovězím a vepřovém mase, stejně i v rybách),
 2. infikovaným ovocem a zeleninou (vajíčka tasemnice),
 3. kontaminovanou vodou,
 4. infikovanými výkaly.

Tasemnice a její příznaky

Je poměrně časté, že se přítomnost tasemnice žijící ve střevě zjistí jen tehdy, když se ve stolici objeví bílé zrnka ve tvaru rýže, nebo delší zvláštní útvary obsahující larvy parazitů. Důvodem je, že příznaky infekce nejsou specifické:

 1. trávicí poruchy,
 2. zvracení,
 3. průjem,
 4. bolest břicha,
 5. malátnost,
 6. únava,
 7. poruchy spánku,
 8. podvýživa,
 9. oslabená imunita,
 10. zánět střeva (divertikulitida)
 11. zřídka nedostatek vitaminu B12.

Neklamným znakem je i svědění konečníku, v takovém případě může přítomnost tasemnice zjistit odborný lékař vyšetřením konečníku.

Nebezpečné larvy

Existují i ​​takové tasemnice, které se nevyvíjejí a neparazituje v tenkém střevě, ale jejich larvy se usadí v jiných orgánech, například v plicích nebo v mozku. Rovněž se mohou dostat i do svalů a vytvořit v nich cysty. Varovné mohou být následující příznaky:

 1. chronický kašel,
 2. opakovaná bolest hlavy,
 3. křeče,
 4. zmatenost,
 5. epileptické záchvaty,
 6. bolest v hrudníku,
 7. zežloutnutí kůže,
 8. bolest v oblasti jater,
 9. bolest svalů,
 10. časté závratě.

Mohou parazity ze psů ohrozit člověka?

Vzácně, ale může se stát, že tasemnice žijící v těle psa infikuje člověka, především děti. Larvy se dostanou do organismu dítěte, pokud se dotkne psích výkalů a následně si dá ruce do úst.

Identifikování nákazy tasemnicí

Přítomnost tasemnice usazené ve střevech je možné zjistit jednoduchým vyšetřením stolice. Z odebraného vzorku se mikroskopickými metodami zjišťuje přítomnost vajíček nebo články tasemnice ve stolici. Trochu komplikovanější je diagnostika přítomnosti larev. K tomu je třeba vyšetření rentgenem, ultrazvukem nebo jinými zobrazovacími metodami, případně krevními testy.

Jaké jsou možné komplikace?

Zejména zárodky larvy tasemnice z prasat, které se dostanou do organismu člověka způsobují úhoř, takzvaný cysticerkus. V takovém případě larvy v určitých orgánech (mozek, játra, plíce, svalstvo, oči, atď.) vytvářejí cysty způsobující zánět. Když cysta praskne, může vyvolat nebezpečné alergické reakce. Paraziti dosahující délky jednoho metru vědí způsobit ucpání střev, žlučníku či slinivky. Následkem toho může být žloutenka, zácpa, nebo i zánět slepého střeva. V případě nákazy cystickou echinokokózou se larvy dostanou do jater, což může zapříčinit zvětšení jater nebo jiné poškození orgánů, vzácněji jsou napadeny plíce.

Vyhubení tasemnice

Parazit se často vyplaví z těla sám ještě předtím, než se zjistí jeho přítomnost. V ostatních případech se tasemnice můžeme zbavit pomocí léků a doplňků stravy proti parazitům. Ve vzácných případech je nutné chirurgické odstranění larev parazitů.

 

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/170461.php

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.