head

Hledáte účinný antihypertenzní prostředek? Řešením je probiotikum

antihypertenzní probiotika
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Probiotika

Pokud hledáte nějaké přírodní řešení namísto léků proti vysokému krevnímu tlaku - hypertenzi, vyzkoušejte probiotika. Nemusíte se obávat vedlejších účinků, spíše naopak, tyto prospěšné bakterie posilují imunitní systém a upravují trávení tím, že napravují rovnováhu střevní flóry.

Mnoho výzkumů prokázalo, že některé probiotické kmeny mají silný antihypertenzivní účinek. Toto je důležitý objev z několika hledisek, nakolik vysoký krevní tlak může vést k mnoha, někdy i smrtelným kardiovaskulárním onemocněním. Ani na to se nesmí zapomenout, že zatímco léky na snížení krevního tlaku - antihypertenziva - poškozují střevní flóru, užívání probiotik má prokazatelně prospěšný účinek na střevní flóru, čímž posiluje i imunitu.

Záněty a vysoký krevní tlak

Antihypertenzní účinky probiotik se projevují tak, že snižují obsah solí v krvi. V případě laboratorních myší účinek diety bohaté na soli (HSD) se snížil počet prospěšných bakterií ve střevní flóře, zejména počet lactobacilů. T-lymfocyty vyvolávající zánět (TH17) se přemnožili a zvýšily krevní tlak u myší. Když však zvýšili příjem lactobacilů, klesl počet nejen T-lymfocytů, ale snížily se také záněty a krevní tlak.

Ještě více povzbudivých výsledků

Centrum molekulární medicíny - Max Delbrück ve spolupráci s Massachusetts Institute of Technology a Friedrich-Alexander University (FAU) vykázaly během výzkumu kromě antihypertenzního účinku probiotik i jejich účinek proti autoimunní encefalitidě. Pokusy byly provedeny na 12 osobách a výsledek byl stejný, jako v případě laboratorních myší. Dieta bohatá na soli snížila přítomnost některých kmenů Lactobacilů, zároveň podpořila množení T-lymfocytů a zvýšila krevní tlak. Vědci tímto dokázali, že zvýšený přísun solí má vliv na složení střevní flóry, hlavně lactobacily (Lactobacillus murinus) jsou ohroženy. V případě myší toto vše kromě vysokého krevního tlaku zhoršilo i příznaky autoimunní encefalitidy.

Prospěšné lactobacily

Je všeobecně známo, že kuchyňská sůl, obsahující minerální sodík, značně zvyšuje krevní tlak. Pokud tento stav přetrvává delší dobu, narůstá riziko srdečního infarktu, mozkové příhody a krvácení do mozku. Tento stav se však dá vyrovnat zvýšeným příjmem lactobacilů (např. Lactobacillus reuteri), jelikož tím se zabrání přemnožení T-lymfocytů.

Antihypertenzní probiotikum: v čem nám ještě může pomoci?

Jelikož zvýšená dávka antihypertenzních probiotik u pokusných myší zmírnila příznaky autoimunní encefalitidy, je tu naděje na to, že v budoucnu budou tímto způsobem léčitelné i jiné autoimunitní onemocnění. Patří sem například lupus a roztroušená skleróza (MS), terapii je třeba u každého pacienta individuálně přizpůsobit. Podle jednoho z vedoucích vědců FAU, Dr. Ralfa Linker, však, jako u každé nemoci, je nejlepší prevence. I v tomto nám mohou pomoci probiotika, zároveň je však důležité snížit množství přijatých solí.

Jídelníček a výživové doplňky

Lactobacily můžeme přijmout do organismu konzumací tzv. kvašených - fermentovaných potravin. Mezi takové patří kvašené zelí, různé přírodní jogurty a sýry, jablečný ocet, čaj z kombuchy, miso, či kefír, ale v malém množství i pivo a víno může být dobrou volbou. Pokud hledáme rychlejší a bezpečnější řešení, rozhodněme se pro kvalitní výživové doplňky, které obsahují potřebné probiotika v ideálním množství. Nezapomínejme ani na přísun prebiotik, bez těchto vláknin se prospěšné bakterie nedokážou rozmnožovat. Nadôvažok prebiotika chrání kardiovaskulární systém, snižují cholesterol a pozitivně ovlivňují krevní tlak.

Důležité upozornění! V případě vysokého krevního tlaku - hypertenze, v každém případě konzultujte s ošetřujícím lékařem!

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.