head

Proč jsou dobré kvašené jídla?

Kvašené jídla: jaký mají účinek na organismus?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Probiotika

O kvašených jídlech mnozí vědí, že jsou chutné. Přitom  nedělají dobře pouze našim chuťovým buňkám, ale chrání i naše střeva. V článku se dozvíte, proč!

Podle výzkumů, kvašené jídla (fermentované), hlavně mléčné výrobky a nakládaná kvašená zelenina, mají vynikající vliv na náš organismus. Ba co víc, pomáhají nám nejen při vyrovnávání rovnováhy střevní flóry, ale i při jejím správném nastavení.

Pokud se stravujeme nezdravě, konzumujeme jídla bohatá na živočišné tuky, cukr, přídavné látky, a tak se snadno může stát, že vyničíme prospěšné střevní bakterie. Spolu s vyničením se pojí i přemnožení škodlivých mikroorganismů, což má za následek rozpad rovnováhy střevní flóry. Pro předcházení tohoto stavu, nám mohou pomoci kvašená jídla (jiným jménem fermentované).

Není jedno, co jíme

Zdravá střevní flóra je různorodého složení, bohatá na mikroorganismy, a k tomu, aby zůstala vyrovnaná, můžeme pomoci i správným stravováním. Konzumovány jídla mohou totiž drasticky změnit počet probiotických bakterií ve střevě. Mohou podporovat rozmnožování těchto mikroorganismů, ale do organismu nimi můžeme přijmout i živé bakterie.

Kvašené mléčné výrobky

Kvašené mléčné výrobky jsou obohaceny o bakterie mléčného kvašení, čili probiotika. Kyselina mléčná kromě toho, že zabraňuje zkažení potravin, čili udržuje jejich trvanlivost, má také mnoho pozitivních účinků na lidský organismus. Kvašení kyselinou mléčnou zvyšuje výživovou hodnotu potravin, čímž se živiny lépe uplatní. Napomáhá vstřebávání bílkovin a minerálních látek, ale bakterie mléčného kvašení jsou schopné syntetizovat kyselinu listovou, thiamin, riboflavin a vitamin B12.

Nakládaná kvašená zelenina

Nakládaná kvašená zelenina také poskytuje organismu potřebné probiotika. Ocet je navíc vynikající zdroj antioxidantů, zmírňuje hladinu cukru v krvi, chrání srdce a snižuje riziko rakoviny. Nakládaná kvašená zelenina, kterou dostaneme v obchodech, je však tepelně upravená, důsledkem čehož ztrácí svůj účinek. Proto je výhodnější si tyto pochoutky připravit doma. Vhodné pro takové zpracování jsou meloun, okurky, paprika, červená řepa, ale můžeme použít i jinou zeleninu. Obsah kyseliny mléčné v kysaném zelí je srovnatelný například s jogurtem, má vysoký obsah vitaminu C, mimo jiné je bohatá na vitamíny B a karoten.

Vezměme si příklad z japonců

Japonci, obecně dožívající se vysokého věku, pravidelně konzumují kvašené jídla, mezi nimi i produkty z kysané sóji, jako miso a natto. Natto je surová sója, ve které přežívá jeden druh bakterií - Bacillus natto. Je neuvěřitelně bohatá na vitamíny K2-, B-, C-, a E, bílkoviny a rostlinné vlákniny. Na snídani servírované natto obsahuje enzym nattokynáza, který má snižující účinek na krevní tlak, ale snižuje i hladinu cholesterolu v krvi a triglyceridů. Jeho další předností je obsah oligosacharidů, díky kterým udržuje rovnováhu střevní flóry.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.