head

3 mýty o trávení

3 mýty o trávení
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Střevní problémy

1.Mýtus:  na celiakii upozorní bolest

Průjem , a bolesti břicha, nadýmání  a zvýšená plynatost mohou upozorňovat na celiakii, ale někteří  tyto příznaky ani neregistrují, přestože jejich organismus netoleruje lepek. Znamená to, že nelze jednoznačně tvrdit, že celiakii musí v každém případě doprovázet bolest, ale pokud máte podezření na celiakii a objeví se u Vás vyrážky a vynechání menstruace, v každém případě se dejte vyšetřit! Zároveň však nezapomeňte na to, že trávicí problémy se v mnoha případech mohou zmírnit detoxikací!

2. Mýtus: nadýmání nejvíce způsobují luštěniny

Je  všeobecně  známé, že nadýmání způsobují zejména luštěniny, ale není tomu tak  ve všech případech. Zelí , okurky a cibule jsou také na prvním místě, ale pokud se jedná o potraviny, které způsobují nadýmání, na prvních místech tohoto žebříčku figurují mléčné výrobky.  Postupem času se stává trávení laktózy, která se nachází v mléčných výrobcích obtížnější, proto se může stát, že pocit nepříjemného napětí budete cítit po konzumaci některého mléčného výrobku než po fazolové polévce.

3. Mýtus: kořeněná jídla způsobují vředy

Pokud Vás bolí nebo pálí žaludek, nedoporučuje se konzumace kořeněných jídel, i když samy o sobě nezpůsobují  žaludeční vředy. Pokud už žaludeční vředy vznikly, měli byste se samozřejmě kořeněným jídlům vyhýbat. Za vznik tohoto onemocnění jsou však zodpovědná zejména analgetika a léky proti zánětům, které dráždí žaludek a také bakterie jménem Helicobacter pylori. Pokud máte pocit, že je Vaše trávení nedostatečné, trpíte častými průjmy nebo právě naopak trávíte více času na toaletě kvůli zácpě , kromě lékařského vyšetření můžete svému střevnímu systému pomoci i detoxikací!

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.