head

Intolerance laktózy: Svátky bez nadýmání!

Příčiny a příznaky intolerance laktózy
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Střevní problémy

Aby intolerance laktózy  neznepříjemnila svátky, dejte si pozor na následující!

Intolerance laktózy se může objevit v jakémkoliv  věku, může být přechodná, ale i trvalá, ale s trochou péče můžeme nepříjemné příznaky snadno odstranit!

Příčiny a příznaky intolerance laktózy

Protože intolerance mléčného cukru může vzniknout v dětství i v dospělosti, měli bychom si kromě zdravé stravy  všímat její typické příznaky v každém věku, abychom mohli onemocnění včas odhalit a v případě potřeby změnit své stravovací návyky.

Pokud je množství enzymu laktáza, která odbourává laktózu, nedostatečné, náš organismus nedokáže odbourat mléčný cukr v plné míře a objeví se příznaky intolerance laktózy. Množství enzymu laktáza, který organismus produkuje v tenkém střevu, se s přibývajícím věkem snižuje, ale příznaky typické pro intoleranci laktózy mohou způsobit i dědičný nedostatek enzymů nebo infekce.

V posledním případě, tedy pokud se střevní infekce objeví po absolvování léčby antibiotiky, intolerance laktózy je přechodná a obnovením rovnováhy střevní flóry   bude organismus opět schopen mléčný cukr odbourávat.

Typickými příznaky intolerance laktózy jsou bolest břicha, nadýmání a průjem, které se objeví po konzumaci potravin a nápojů s obsahem laktózy. Pokud si nejsme jisti, že je za naše příznaky zodpovědná laktóza, veďme si stravovací deník!  Do deníku si zapisujme všechny údaje, které se týkají stravování: kdy, co a kolik jsme zkonzumovali, ale i to, kdy se objeví trávicí těžkosti. Důkladným zapisováním do stravovacího deníku můžeme příznaky intolerance laktózy identifikovat mnohem snadněji. Pokud máme podezření na nesnášenlivost laktózy, vyhledejme odborníka a nechme si udělat vyšetření, které ji s jistotou prokáže nebo vyvrátí.

Co můžeme konzumovat a co je zakázané, pokud máte intoleranci laktózy?

Mléčný cukr neobsahuje pouze mléko, jogurty, sýry a mléčné výrobky, ale i masové a pekařské výrobky. Laktózu mohou dokonce obsahovat i bezlaktózové výrobky, stejně i laktázu, která pomáhá rozložit laktózu a minimální zbytek, který zůstane v organismu, už větší problémy nezpůsobuje. Je však důležité uvést, že citlivost na laktózu je velmi individuální, a proto, co jeden organismus dokáže tolerovat, není jisté, že druhému nezpůsobí problémy.

Protože jsou mléčné výrobky zdrojem vápníku, železa, bílkovin a vitaminů A, B2 a B12, je důležité, abychom kladli na doplnění těchto vitaminů  a minerálních látek velký důraz: skvělou alternativou jsou luštěniny, olejová semínka a ryby.

Při přípravě svátečního obědu si dejme pozor na to, abychom používali bezlaktózová a rostlinná mléka, jako například mandlové mléko, kokosové mléko nebo sójové mléko. Přírodní jogurty se živou kulturou a kefír konzumujme po zhodnocení vlastní míry tolerance. Ze sýrů můžeme konzumovat parmezán, gorgonzolu, goudu, eidam a mozzarellu, ale vyhýbejme se bezlaktózovým hustým a smetanovým sýrům!

Zdroj:

https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-lactose-intolerance

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.