head

S probiotiky může být léčení Crohnovy choroby účinnější

Léčení Crohnovy choroby: jak pomáhají probiotika?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Střevní problémy

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střeva. Je to zatím neléčitelné onemocnění, stávající terapie zmírňují pouze příznaky. Podle jednoho výzkumu však lze léčit Crohnovu chorobu probiotiky.

Obecně choroba postihuje dolní část tenkého střeva a tlusté střevo, ale může být postižena kterákoliv část střevní soustavy. Jde o silný chronický zánět, který postihuje nejen sliznici, ale i stěny střev, po čase se dokonce vytvářejí vředy. Samotné onemocnění se projevuje souběžně na více místech ve střevě, kdy zesílí, příznaky jsou závažnější. Z 1000 lidí jsou postiženi Crohnovou chorobou dva, nejčastěji v mladším věku dospělosti, ale může se objevit i u dětí.

Varovné příznaky

Nejběžnějším typickým příznakem Crohnovy choroby je chronický, řídký průjem, který doprovázejí silné křečovité bolesti na pravé straně podbřišku. Křeče jsou tak intenzivní, že se někdy mýlí se zánětem slepého střeva. Pro průjem a zánět sliznice je vstřebávání živin omezené, proto může dojít k stavům nedostatku, chudokrevnosti. Imunitní systém je oslaben, postižený trpí únavou a nechutenstvím, obecným průvodním znakem je horečka. Pacientů trpících Crohnovou chorobou často trápí i natržení konečníku a hnisavé váčky - shluky v jeho okolí.

Její původ je neznámý

Zatím nejsou známy příčiny, které způsobují chorobu. Je však jisté, že v rodinné anamnéze se to dá vysledovat, když se nemoc objevila u některého z přímých příbuzných - předků, s 20% pravděpodobností propukne i u Vás. Vyskytly se i takové názory, že nemoc je výsledkem autoimunního procesu. Nemá však žádnou spojitost se stresem a duševními poruchami. Je důležité vědět, že Crohnova nemoc není infekční, ale na její propuknutí mají svůj podíl i bakterie. Na toto našel důkaz tým vědců z Univerzity v Pensylvánii, kteří dávají do souvislosti s Crohnovou chorobou jednu z poddruhů bakterie proteobacteria, nacházející se ve střevní flóře. Z toho vyplývá, že pokud se podaří změnit složení střevní flóry tak, aby se počet těchto bakterií snížil, sníží se i riziko onemocnění.

Je na vině jeden enzym?

Podle studie, publikované v odborném časopise Science Translational Medicine, může stát proteobacteria na pozadí Crohnovy choroby. Tato bakterie produkuje ve velkém množství enzym ureasa, který rozkládá ureu (karbamid) na uhlohydráty a amoniak. Pod vlivem amoniaku, respektive amonných solí, vznikajících prostřednictvím bakterií, se spustí pro nemoc příznačný zánětlivý proces na sliznici střevní soustavy, zároveň se naruší střevní rovnováha. Takže, pokud se podaří změnit složení střevní flóry tak, že poměr bakterií produkujících amoniak bude nižší, je dobrá šance, že léčení Crohnovy choroby bude jednodušší.

Pokusné důkazy

Dr. Gary D. Wu spolu s kolegy porovnali nejdříve vzorky stolice 90 osobám trpícím Crohnovou chorobou a 26 zdravých dětí. Dospěli k závěru, že u nemocných byl počet proteobaktérií a amonných solí, vznikajících během metabolismu dusíku při rozkladu bílkovin, podstatně vyšší. Po tomto poznání vědci uskutečnily další pokusy na myších, aby mohli sledovat změny ve střevech související s metabolismem dusíku. Střevní flóru zvířat "vyčistili", následně dodali do organismu Escherichia coli bakterie pozitivní i negativní na ureasu. Vlivem bakterie negativní na ureasu nenastala dysbióza (t.z. nenarušila se střevní rovnováha) a u myší ošetřených Escherichia coli bakterií pozitivní na ureasu proběhl proces, ba co víc, zhoršil se zánět tlustého střeva.

Účinkuje to i na lidech

Po pokusech na myších byl tento způsob otestován i na lidech, následkem čehož se u testovaných značně zmírnilo bakteriální zatížení. Podle Dr.Wu je takto možné, že podobně jako u myší, i u lidí trpících zánětlivými onemocněními střev, bude možné upravit střevní flóru správným směrem. Snížením množství bakterií, produkujících ureázy, je zase možné zmírnit riziko dysbiózy, jakož i léčení Crohnovy choroby může být účinnější.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.