head

Příprava rostlinného mléka po domácku: tipy a rady

Příprava rostlinného mléka ve Vitamilk
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Superpotraviny

Příprava rostlinného mléka není vůbec komplikovaná, zvláště tehdy ne, pokud jeho příprava trvá jen 25 minut v přístroji k tomu určeném. Lucia Kuchárová obchodní partnerka společnosti DrNatura Vám nabídne několik rad a tipů na přípravu rostlinného mléka a smoothie.

Rostlinné mléko je ideální pro ty, kteří se snaží o zdravý životní styl, ale i pro ty, kteří by chtěli konzumovat mléko bez laktózy a cholesterolu. Při přípravě těchto nám pomůže přístroj na přípravu rostlinného mléka Vitamilk, ve kterém je možné připravit i smoothie, či krémové polévky.

Z čeho všeho se může rostlinné mléko připravit?

V podstatě z každého druhu skořápkového ovoce, které Vás napadne: vlašské ořechy, arašídy, lískové ořechy, mandle, kešu oříšky, Makadamia ořechy, pekanové ořechy, pistácie a jiné. Na tyto doporučuji program Suché boby. Program Obilné mléko bych použila v tom případě, pokud pracuji s drobnými přísadami - semínka, například slunečnicová semínka, quinoa, amarant, ovesné vločky, pohanka, mák, kokos, rýže. Každé z těchto je možné umixovat, ale je nutné přijít na správný poměr kvůli hustotě.

Které obiloviny je třeba před přípravou rostlinného mléka předem namočit? Jak dlouho je třeba je nechat namočené?

Obiloviny jsme nezvykli namáčet, dokonce ani tvrdou sóju ne. Pokud by někdo chtěl před použitím potraviny namáčet, je nutné použít program Predmočené boby. V případě, že by si někdo chtěl připravit RAW mléko, je nutné ořechy před použitím namočit.

Z jedné dávky se kolik mléka může připravit?

Přibližně 1 litr, v závislosti na použitých základních složek.

Jak připravit smoothie?

Při přípravě smoothie je nutné vložit do přístroje pouze očištěné, nakrájené ovoce, podlít rostlinným mlékem, případně dochutit, a zvolením programu na sekání ovoce je přibližně po dvou minutách hotový čerstvý nápoj, plný vitamínů, vláknin a energie.

Je možné nalít do přístroje méně vody, pokud bychom chtěli jen 1 - 2 dávky?

V ideálním případě doporučuji dodržet množství vody. Jelikož program pro sekání ovoce nevaří, je dávkování menšího množství vody méně rizikové (o trochu méně než ukazuje MIN označení). Vyzkoušeli jsme to a nebyl žádný problém. Takto bude smoothie hustší, ale dostaneme menší množství. Je důležité dbát na to, aby ručka přístroje dosáhla na přísady, aby bylo možné mixování.

Je možné do smoothie přidat mražené ovoce? Dokáže ho Vitamilk rozmixovat?

Mražené ovoce není problém. Samozřejmě i k takovému ovoci je třeba přidat vodu! Pokud nejsme spokojeni s hustotou, jemností smoothie, program č. 2 je možné použít i 2x. Při přípravě smoothie já osobně spustím program dvakrát, pokud chci jemnější konzistenci.

Je možne mixovat ve Vitamilk i tvrdší ovoce a zeleninu?

Samozřejmě ano, ale v případě červené řepy, mrkve, či jiné podobné zeleniny doporučuji nejprve tyto nastrouhat, následně program spustit dvakrát. Samozřejmě, při přípravě polévek není nutné zeleninu nastrouhat, postačí, pokud ji nakrájíme na kolečka.

Jak připravíme krémové polévky? Jaké přísady lze použít při přípravě polévek ve Vitamilk?

Je možné použít jakoukoliv zeleninu, jen ji třeba očistit a nakrájet na kolečka. Pokud použijeme zeleninu z konzervy, důkladně ji opláchněte. Totéž je důležité i při použití fazolí a čočky. Přes noc jejich nechme namočené, opláchněte a až poté vložme do Vitamilk.

Existují suroviny, které nejsou vhodné pro přípravu polévek?

Nemáme zkušenosti se zeleninou, či luštěninami, které by nebyly vhodné.

Pro přípravu polévek lze použít výlučně jen program Ovesná kaše?

Můžeme si vybrat mezi dvěma programy: Ovesná kaše nebo Rostlinná kaše/Nutriční pasta.

Jak postupovat, pokud zelenina není dostatečně uvařená? Je možné program spustit ještě jednou?

Program na vaření nelze spustit znovu se stejným obsahem, který se již v přístroj vařil. Proto říkám o programu na vaření, protože, jak jsem již zmiňovala, po vaření je tu možnost spuštění programu na sekání ovoce. Pokud zelenina není dostatečně uvařená, tak může být problém někde jinde. Buď se připálila a program díky tomu nedohonil, nebo z jiného důvodu se program nedokončil. Pokud jde všechno, jak má být, doběhne celý program, přístroj Vitamilk se vypne po skončení programu.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.