head

Klid v duši a trávení: existuje souvislost?

Klid v duši: jak souvisí s trávením?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Trávicí poruchy

Stresem si nejenomže pokazíte den, ale způsobíte si i trvalé škody v střevním systému a v celém organismu. I Vy jste již slyšeli tu dobrou radu, abyste se neznervózňovali, že ano? Když toto slyšíme, většinou jen mávneme rukou, a ozubená kola mozku se točí dál, přičemž cítíme, že počet našich nervových buněk stále klesá a jako bonus trpíme i zažívacími těžkostmi. Skutečně se to oplatí?

Co je pro Vás skutečně důležité?

Odedávna a pravdivě se říkává, že když se změníme my, změní se s námi i svět. My rozhodujeme o tom, zda nějakou událost, která se přihodila, přijmeme, poučíme se z ní a jdeme dál, nebo ji odmítneme a bojujeme s věternými mlýny, setrvávajíc přitom v situaci z minulosti.
Položme si otázku, zda bude to, proč se právě trápíme, důležité o několik měsíců nebo let. Jestliže je odpověď ano, ještě stále se můžeme rozhodnout, zda to prožíváme jako úkol, jež máme řešit, nebo jako problém - co z toho nás posouvá vpřed? Přirozeně, každý mává těžší dny a ani úsměv nemůžeme nosit celý den jakožto módní doplněk, ale když je nám jasné, co je tím, co je skutečně důležité, prožíváme každodenní život vyrovnaněji a naše noci probíhají klidněji, za což se nám poděkuje i náš střevní systém a trávení.

Řešení je v nás

Protože stres dokáže zamést i s naším střevním systémem, signalizuje nám to ustavičným průjmem či naopak zácpou. Může dojít k nadýmání, refluxu, přičemž stres má negativní vliv i na krevní zásobení střev. Můžou se objevit  žaludeční křeče, nechutenství, nauzea (nutkání na zvracení), bolesti v podbřišku, dále syndrom dráždivého střeva (IBS). Na účet stresu můžeme připsat i narušení rovnováhy střevní flóry. Berme tyto signály na vědomí, a místo různých léků, kterými léčíme jenom příznaky, dbejme o svoji vnitřní rovnováhu a klid v duši.
K vyrovnanosti ve velké míře přispívá taky vhodná výživa. Budeme méně depresivní a citliví na stres, když budeme konzumovat velké množství ovoce a zeleniny. Ani zadané úkoly nám nebudou připadat také složité, když si střevní systém nezatížíme bramborovými lupínky z polic supermarketů, nebo nadmíru ochucenými a zatěžujícími jídly z restaurací s rychlým občerstvením.

Pomoct může detoxikace

Když máte pocit, že Váš organismus a nervová soustava jsou přeplněny, když chcete změnit kvalitu svého života, udělejte si vevnitř velké uklízení. Detoxikujte i kompletním detoxikačním programem, meditujte a najděte si každý den alespoň jednu věc, ve které najdete něco pěkného a dobrého.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.