head

Potravinová intolerance a její typy - Na vině nemusí být jen gluten a laktóza

Potravinová intolerance se projevuje ve více formách
Potravinová intolerance se projevuje ve více formách
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Trávicí poruchy

V případě trávicích obtíží se vyplatí všímat si, zda jejich intenzita stoupá po konzumaci jídel a nápojů. Pokud ano, na pozadí obtíží může stát potravinová intolerance, kterou může vyvolat glutenová intolerance, intolerance na laktózu, ale také přídavné látky v potravinách a jídlech.

Potravinová intolerance je problém, který se dotýká mnoha z nás. Avšak co ji vyvolává? Jak jednat proti ní? Odpovědi najdete v článku.

Intolerance laktózy

Jednou z nejčastějších potravinových intolerancí je intolerance na laktózu, na pozadí které je nedostatek enzymu laktáza. Úkolem tohoto enzymu je odbourávání cukru a laktózy v mléčných výrobcích. Pokud se tak nestane, tuto "práci" provedou probiotické bakterie, žijící ve střevním systému, čehož následkem je zvýšená tvorba plynů, nadýmání, bolesti břicha a průjem, a to v průběhu 30 minut až dvou hodin po konzumaci laktózy. U kojenců je tento stav zvlášť nebezpečný, protože silný průjem a následná dehydratace může způsobit vážný stav.

Pokročilým věkem hladina laktázy typicky klesá, následkem čehož se potravinová intolerance, související s intolerancí laktózy, stává častější.

Předčasný porod, operační zákroky týkající se střevního systému, bakteriální nebo virová infekce tenkého střeva, střevní onemocnění - jako např. celiakie, a nedostatečná produkce laktázy - toto vše může ovlivnit vznik intolerance laktózy.

Jak se dá intolerance na laktózu potvrdit?

V laboratorních podmínkách je intolerance na laktózu snadno identifikovatelná. Třeba je k tomu jen vyšetření krve a/nebo vyšetření dechu. Léčba potravinové intolerance, jejímž následkem je intolerance na laktózu, sestává z konzumace bezlaktózových produktů a výživových doplňků nahrazujících trávicí enzymy. Stejně dobře poslouží i probiotika. Nakonec, napravením střevní flóry bude trávení jídel a nápojů s obsahem laktózy účinněji.

Netřeba zapomínat ani na to, že lidé trpící intolerancí laktózy mohou většinou konzumovat 12 gramů laktózy denně bez jakýchkoliv problémů. Je to dávka přiměřená 250 ml mléka, sklenice jogurtu nebo několik dkg tvrdého sýra.

Je důležité dodat, že sníženou konzumací mléčných výrobků může nastat nedostatek vápníku a vitaminu D. Proto se v takových případech doporučuje doplnění potřebných živin, vitamínů a minerálních látek.

Přídavné látky

Přídavné látky se používají ke zlepšení jistých vlastností a chuti některých jídel a nápojů. Často se používá glutaman sodný (jinam jménem MSG, glutaman nebo E621) a siřičitany, které vyvolávají škodlivé reakce. Na tento druh potravinové intolerance může poukazovat zarudnutí, náhlý nával horka, bolesti hlavy a bolesti v oblasti hrudníku, jakož i zesílení dýchacích potíží u astmatiků.

Kontrolujme pokaždé, zda dané potraviny obsahují přídavné látky, a pokud ano, které to jsou.

Glutenová intolerance

Ve skutečnosti může mít glutenová intolerance genetický původ, resp. může být autoimunního charakteru.

Jsou lidé trpící glutenovou intolerancí, u nichž se příznaky dlouho neprojevují vůbec (z jedné části je toto důvod, proč 90% postižených ani neví o své intoleranci), ale příznaky i tak nejsou typické. Nejčastěji jsou následující: žaludeční a střevní potíže, nadýmání, průjem, únava, změna nálad, bezdůvodné hubnutí, ale i svědící vyrážky, bolesti kloubů a kostí, zánět kloubů, řídnutí kostí, deprese nebo úzkost, brnění končetin, dále chudokrevnost, nedostatek železa , poruchy menstruace, ve vážnějších případech neplodnost nebo opakovaný spontánní potrat, afty v ústní dutině, růstové poruchy u kojenců a dětí.

Pro určení diagnózy je jako první krok dostat v lékárnách test, který je možné si udělat, pak následuje odběr krve. Těžší formou je celiakie, v případě podezření na ni je potřebná biopsie tenkého střeva, kterou je možné určit i zdraví sliznice. Celiakie se od glutenové intolerance liší v první řadě v tom, že způsobuje chronický zánět střev. Bílkoviny obilovin obsahujících lepek/gluten, pšenice, žita, nebo ječmene, stimulují imunitní systém k tomu, aby napadl výstupky podobné rukavici - klky, nacházející se na povrchu sliznice střev.

Léčba glutenové intolerance

Neodmyslitelnou součástí léčby glutenové intolerance je bezlepková/bezglutenová strava. Podstatou diety při takové potravinové intoleranci je to, že je třeba se vyhýbat pšenici, žitu a ječmeni, a potravinám připraveným z těchto obilovin. Ačkoliv neodstraní ani glutenovou intoleranci, ani celiakii, probiotika nám mohou pomoci i v takovém případě. Zmírňují potíže, urychlují regeneraci sliznice střev, jakož i upravují rovnováhu střevní flóry, která byla poškozena vlivem častých průjmů.

 

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/allergies/gluten-allergy-symptoms

https://celiac.org/celiac-disease/understanding-celiac-disease-2/what-is-celiac-disease/

http://www.drnatura.com/healthy-diet/food-intolerance/

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.