Nadýmání většinou vzniká po konzumaci některých jídel, nebo prostě po přejídání. Existují však i jiné faktory na pozadí tohoto problému. Abychom se jim mohli vyhnout, měli bychom vědět, jaké jsou příčiny nadýmání.
Časem se svalstvo břišní stěny stává méně pružným, slabším, proto se po jídle může stát, že musíme uvolnit opasek na sukni či na kalhotách. Příčiny nadýmání proto většinou třeba hledat v nevhodné stravě, avšak ne vždy je na vině stravování.
V mnoha případech je nadýmání důsledkem nesprávného stravování. Může se stát, že z důvodu narušení rovnováhy střevní flóry se přemnoží mikroorganismy, které naruší správné trávicí procesy. Kromě toho mezi příčiny nadýmání můžeme zařadit i delší období přetrvávající nadýmání ze stresu, zánět tlustého střeva, zánět slepého střeva, zánět pobřišnice, Crohnova choroba, bulimie, anorexie, rakovina střeva, resp. přemnožení parazitů.
Mezi příčiny nadýmání vlivem gynekologických problémů patří nádorová onemocnění, stejně způsobuje nadýmání zácpu, jako následek zpomaleného metabolismu vlivem nedostatečné funkce štítné žlázy. Nadýmání ve spodní části břicha se objevuje u žen v období před menstruací, resp. v období menopauzy, ale i vynechání antikoncepčních pilulek ho může způsobit. Na pozadí syndromu dráždivého střeva - IBS může stát změněna a nepravidelná činnost střev, v takovém případě se ohlásí trávicí potíže, nepříjemné pocity v oblasti břicha, které mají za následek nadýmání a křeče.
V první řadě si ujasníme, že jídla způsobující nadýmání vůbec nejsou zakázány, nakonec téměř všechny jsou bohaté na minerální látky, vitaminy a stopové prvky nezbytné pro organismus. Je třeba dbát na to, abychom je konzumovali s mírou, a pokud jsme na některé z nich obzvlášť citliví, raději je vyměňme na jiné, stejně zdravé potraviny.
Co se příčin nadýmání týká, většinu z nás v první řadě napadne zelenina a ovoce. Pokud, ale skutečně chceme udržet své zdraví, tyto v žádném případě nemohou chybět z našeho stolu. Rostlinná vláknina, kterou obsahují, přispívá ke správnému trávení a detoxikaci. Jejich nadměrná konzumace však kvůli přirozeným procesem kvašení, které probíhají ve střevním traktu, může zapříčinit nadýmání. Namísto velkolistého salátu si raději zvolme baby salát, mladý špenát, protože tyto kvasí méně, čili méně nadýmají. Řešením může být, pokud trváme na konzumaci "řádné", čili velkolisté zeleniny, mixování, konzumovat je můžeme ve formě smoothie. Takto "rozbitá" rostlinná vláknina kvasí pomaleji. Sledujme signály svého těla, mixujme i ovoce, které způsobuje nadýmání, nebo ho těsně před konzumací pokrájajme na menší kousky.
Pokud jsme náchylní na nadýmání, vyhýbejme se, nebo alespoň zmírníme konzumaci i různých hub. Na předním místě mezi příčinami nadýmání je i konzumace brukvovité zeleniny. Nahraďme ji výživovými doplňky v podobě prášku, při těchto se nemusíme obávat vedlejších účinků. Podobný je i problém v případě luštěnin. Pokud je máme v oblibě, po vaření je také zmixujme, nebo ještě lepší je, pokud je propasírujeme. Takto se můžeme zbavit jejich slupky, která je jednou z hlavních příčin nadýmání.
Organismus mnohých z nás nedokáže po čase odbourat mléčný cukr, laktózu, nebo ji jen z části odbourá, což má za následek nadýmání. Výsledkem je to, že nestrávený mléčný cukr začne kvasit, naše břicho se nafoukne. Abychom se tomu vyhnuli, omezme konzumaci mléka, hlavně čerstvých mléčných výrobků, tvarohu, nezralých sýrů. Fermentované - kvašené jídla, jakým je například jogurt, však mají zelenou. Sýry můžeme nahradit sýrem tofu rostlinného původu, ale směle zařaďme do svého jídelníčku i sójové, ovesné nebo rýžové mléko.
Příčinou nadýmání mohou být i sladkosti, pekařské výrobky obsahující droždí, přídavné látky a bílou mouku. Proto upřednostňují raději produkty z celozrnné nebo špaldové mouky.
Nadarmo budeme konzumovat potraviny, které teoreticky nezpůsobují nadýmání, pokud budeme jíst narychlo. Základem dobrého trávení je správné rozžvýkaná potrava, vždyť rozklad potravin začíná již v dutině ústní, pomocí slin. Jedním z následků jen částečně rozžvýkání, narychlo snědené stravy je nadýmání.
Je samozřejmé, že se musíme vyhnout i syceným nápojům, včetně minerální vody. Obsah oxidu uhličitého (CO2) v těchto nápojích okamžitě přemění naše břicho na "balón". Pijme čistou vodu, případně různé přírodní bylinné odvary, čaje. Můžeme mezi nimi dokonce najít i takové, které mají schopnost odstraňovat větry, například heřmánek, myrta, zázvor a kmín. Pokud chceme mít ploché břicho, vyhýbejme se nadměrné konzumaci alkoholu a nápojů s obsahem kofeinu.
Je sice pravda, že to není potravina, ale neustálým žvýkáním dostáváme do svého organismu nadměrné množství zbytečného vzduchu. A to ani nemluvíme o tom, že žvýkačky většinou obsahují umělá sladidla (jako například sorbit nebo stévie), které také patří mezi příčiny nadýmání.
Jak jsme již zmínili, k dispozici máme mnoho léčivých rostlin, odvar z nichž zmírní nebo odstraní nadýmání. Pokud však máte v oblibě tzv. syrové řešení, namísto salátu si nastrúhajme čerstvý fenykl. Můžeme ho dochutit extra panenským olivovým olejem, solí, pepřem, citrónem. Výborně odstraňuje plyny, téměř okamžitě pocítíme úlevu od zbytečných plynů nahromaděných ve střevech. Výborným pomocníkem může být i zázvor, můžeme si ho nastrouhat do oblíbených jídel, ať je už řeč o polévkách nebo mase: účinek je téměř okamžitý.