head

Snížená funkce štítné žlázy a poruchy látkové výměny: je mezi nimi souvislost?

Snížená funkce štítné žlázy a poruchy látkové výměny: je mezi nimi souvislost?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Trávicí poruchy

Nadýmání, zácpa, obezita, únava - tyto symptomy se většinou dávají do souvislosti s trávicími poruchami, ale může se stát, že jejich příčinou je chronicky snížená funkce štítné žlázy. V těchto případech můžeme své těžkosti účinně zmírnit změnou životního stylu nebo se jich můžeme dokonce i zbavit.

Snížená funkce štítné žlázy je velmi nepříjemný stav, hlavně proto, že se neprojevuje jednoznačnými symptomy a z toho důvodu se k její léčbě přistoupí pozdě. Jednoduchými krevními testy se však jednoznačně dá prokázat, jestli je hladina hormonů štítné žlázy trijódtyroninu a tyroxinu snížená a to minimálně o čtyřicet procent, co je jednoznačným ukazovatelem snížené funkce štítné žlázy. V těchto případech se hodnota TSH (tyreotropní hormon, tedy hormon, který podporuje správnou funkci štítné žlázy) zpravidla zvýší, protože organismus se snaží zvýšit tvorbu hormonů - trijódtyroninu a tyroxinu, co s sebou přináší nedostatek jódu (k tvorbě těchto hormonů je potřebný jód). Onemocnění štítné žlázy a její snížená činnost, souvisí zejména s jejím zánětem. V ojedinělých případech se může stát i to, že dojde k snížení hladiny všech tří hormonů, co je známkou toho, že je narušená činnost hypofýzy (podvěsek mozkový).

Vznik poruch látkové výměny

Protože hormony štítné žlázy podporují látkovou výměnu, jejich nedostatek způsobuje právě opačný efekt, co může způsobit následující příznaky:

  • Trávicí poruchy

  • Zácpa

  • Nadýmání

  • Únava

Typickým příznakem snížené funkce štítné žlázy je nadváha, která je výsledkem zácpy, snížení peristaltiky střev  a hlavně nedostatečné látkové výměny. K přibývání na váze se navíc přidá i zadržování vody v těle, které se projevuje i na obličeji a je dalším typickým příznakem snížení činnosti štítné žlázy. Jelikož se nahromadí mezibuněčná tekutina, obličej a krk budou zduřelé. Zduření oblasti krku následně způsobí, že hlas pacienta se stane hrubším, “chraplavějším”. Dalšími příznaky mohou být i deprese, poruchy paměti, suchá pleť a suché vlasy.

Léčba snížené činnosti štítné žlázy

Pokud je snížení činnosti štítné žlázy způsobeno onemocněním štítné žlázy, naordinuje lékař doplnění hormonů. Na léčbu snížené funkce štítné žlázy z důvodu nedostatku jódu je nezbytné doplnění jódu. To můžeme nejsnadněji dosáhnout konzumací jodované soli, mořských ryb, řas, mušlí, rajčat, špenátu a jódové vody. Je důležité abychom věděli, že v případě zánětu štítné žlázy se zvýšený příjem jódu nedoporučuje. Činnost štítné žlázy podporují železo, měď, selen, zinek, omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty , ale stejně tak důležité je v rámci naší diety i to, abychom si zajistili příjem dostatečného množství vlákniny. Ve značné míře můžeme takto přispět k zmírnění našich těžkostí a tím i zácpy a nadýmání, jako i k snížení tělesné hmotnosti.

Co bychom neměli konzumovat

Vstřebávání jódu brání lepek, sója, brokolice, různé druhy zelí, proto je konzumujme pouze pod dohledem svého lékaře.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0022776/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3968713/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4267409/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25183510

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19793640

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.