head

Co naznačuje stolice?

Jaká je zdravá stolice?
Jaká je zdravá stolice?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Trávicí poruchy

Je pravda, že nemá nejpříjemnější vůni a není na ni příjemný pohled, ale i tak se vyplatí si stolici prohlédnout ještě předtím, než stiskneme splachovač na toaletě. Její barva a vůně může nasvědčovat mnohému, avšak není třeba myslet hned na něco špatného.

Zvykli jste si prohlížet stolici? Drtivá většina lidí to nedělá, a když i ano, je to jen letmý pohled. Proč vlastně pokládáme téma "stolice" za nechutnou? A proč nevíme, jaká je vlastně normální stolice?

Znaky zdravé stolice

Mnozí ani nevědí, jaká je vlastně normální stolice. Ačkoli to ve škole neučí, každý by to měl vědět. Stolice je v pořádku, pokud je hnědé barvy, tvaru klobásy, či hada, s hladkým, nezřídka hrudkovitým povrchem. Denní množství stolice je přibližně mezi 100 - 500 gramů.

Barva stolice

Barvu stolice ovlivňuje i konzumovaná strava. Kdo by se nesetkal už s tím, že červená řepa zbarví stolici do červena, zelenina, bohatá na chlorofyl, zase do zelena? Potravinářská barviva, často používané v potravinářském průmyslu, dále některé léky také ovlivňují barvu stolice. Pokud se změna barvy stolice objeví jen v takových případech, není třeba se obávat. Pokud, je ale barva stolice trvale - dlouhodobě změněna, může to naznačovat nějaké změny v trávicím systému, zda v trávicích orgánech.

Světlá stolice - může naznačovat nedostatečnou funkci ledvin, zánět žlučníku, žlučníkové kameny. Stejně ji může způsobovat i zánět slinivky a jater, parazitická infekce, či cirhóza jater.

Okrově žlutá stolice - objevuje se často tehdy, pokud se kyselinový obsah žaludku dostane zpět do hltanu. Stolice nabude žlutou barvu mimo jiné i tehdy, když trpíme zánětem žlučníku, žlučovodu, či jater.

Zelená stolice - existuje i taková. Tato barva může poukazovat na to, že potrava probíhá přes trávicí trakt rychleji (např. v případě průjmu), spíše než žluč, potřebná pro vstřebávání tuků a v tucích rozpustných vitaminů, změní barvu ze zelené na hnědou. (Žluč v podstatě bakterie ve střevech mění na soli kyseliny žlučové, proto se její barva mění na hnědou.)

Černá stolice - poukazuje na krvácení žaludku, tenkého střeva, ale, může být i následkem konzumace výživových doplňků s obsahem železa.

Konzistence stolice

Konzistence stolice v normálním případě závisí na tom, jaká jídla jsme konzumovali předešlý den, nebo během předešlých dní. Ani změna konzistence nedává důvod k obavám, avšak, pokud tyto změny přetrvávájí delší dobu, může to být následkem vážných zdravotních problémů.

Tvrdá, kouskovaná stolice se objeví v tom případě, pokud potrava probíhá přes trávicí trakt pomalu, což způsobuje zácpu. Toto může způsobit nedostatečný příjem vláknin a tekutin, následkem čehož se zpomaluje peristaltika střev - pohyb střev.

Řídká stolice naproti tomu naznačuje rychlý průchod potravy přes střeva a je podobná při průjmu. Velmi častým důvodem průjmu je potravinová alergie a infekce, ale může se objevit i u těch, kteří jsou citliví na pikantní jídla, umělá sladidla, náhražky cukru, jakož i ovocné šťávy. Nepřestávající řídkou stolici mohou také způsobovat parazity přítomné ve střevech.

Mastná stolice - jedním z důvodů takové stolice je to, že organismus není schopen strávit tuky. Na pozadí tohoto problému může stát celiakie, onemocnění slinivky, zda konzumace mastných jídel. Mastná stolice může být i následkem různých poruch vstřebávání.

Z jakého důvodu se může objevit krev ve stolici?

Je to špatný znak, ale netřeba se pokaždé polekat, pokud objevíme ve stolici krev, protože to může být následkem zánětu vnějších a vnitřních hemoroidů - zlaté žíly. Krvavá stolice nás může upozornit na krvácení do žaludku, vřed na dvanácterníku, syndrom dráždivého střeva (IBS), divertikulitidu, zánětlivé postižení tlustého střeva, Crohnovu nemoc a nádorová onemocnění. V případě krvavé stolice se co nejdříve obraťme na lékaře!

Co znamená sliz ve stolici?

Sliz se ve stolici objevuje následkem zánětu sliznice střeva, ale může se objevit i v případě zácpy a průjmu. Sliz se ve stolici vytváří v případě konzumace mastných jídel, mléčných výrobků a pšenice.

Proč může stolice zapáchat?

Nepříjemně zapáchající stolice poukazuje na potíže se vstřebáváním, Crohnovu nemoc, cystickou fibrózu a zánět slinivky.

K tomu, aby naše stolice byla opět normální a zdravá, je třeba zbavit se usazenin a parazitů ve střevech. Kúra na očistu střev pomáhá v obou případech.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.