head

Bezmasá strava: Vrcholových sportovců dostane do cíle

Jaké jsou přednosti bezmasé stravy?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Veganské

Dlouhá desetiletí se udržoval mýtus, že maso, mléčné výrobky a v nich obsažené bílkoviny zajišťují přísun energie a síly, která je potřebná ke stavbě svalové hmoty. Tato teorie ale padla, mnoho světoznámých sportovců žije na bezmasé stravě.

Kulturista Alexander Dargatz, pilot F1 Lewis Hamilton, tenistka Venus Williams a ultramaratonec Scott Jurek jsou schopni vysoké výkonnosti vedle vegetariánské a veganské stravě, ba co víc, za své úspěchy ve sportu vděčí bezmasé stravě.

Příval energie pro tělo

Existují potraviny, které jsou nejenže nezdravé, ale doslova brzdí sportovní výkony. Sportovci žijící na bezmasé stravě naopak často zdůrazňují, že díky takové stravě jim vzrostla energie, ve sportu dosahují vynikající výsledky. Důvodem je, že živočišné bílkoviny neobsahují ty fytonutrienty - vlákniny, vitamíny, důležité minerální látky, dále enzymy a střevní bakterie - které jsou nepostradatelné pro účinné trávení. Na rozdíl od rostlinných bílkovin, ty živočišné značně poškozují účinnost trávení, imunitní systém se oslabuje, stáváme se vyčerpanými a unavenýma. Proteiny, dodávající objem energie, pocházejí z rostlin a nikoli z masných a mléčných výrobků.

Zdroje proteinů

Bezmasá strava preferuje jídla ze sóji, prosa, konopných semínek, chia semínek a hrášku, ale vynikajícím zdrojem bílkovin je i quinoa, resp. mandle, oříšky a slunečnicová semínka. Ze semínek si můžeme připravit i rostlinné mléko, jehož předností je, že je bez laktózy a cholesterolu, obsahuje mnoho přírodních živin, vlákniny a je lehce stravitelné. Často jsou součástí snídaně i pomalu vstřebávající se uhlohydráty, jako ovesná kaše, kaše z prosa, pyré z dýně na pečení, z kaštanů a mrkve. Rostlinné oleje díky obsahu jednoduchých mastných kyselin usnadňují práci srdce a mají protizánětlivý účinek, což je velká pomoc v případě sportovních zranění.

Inzerce

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.