head

Zácpa u dětí: Příčiny a léčba

Zácpa u dětí: Jak ji můžeme léčit?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zácpa

Zácpa je mezi dospělými poměrně častá. Může se týkat i dětí, ať už batolat, ale je typická pro děti nad 1 rok. Vždy sledujme zvyky našich dětí, které se týkají vyprazdňování, abychom mohli včas zasáhnout a mohli zácpu léčit!

Pokud si všimnete, že Vaše dítě nemělo 3 dny stolici nebo je jeho stolice tvrdá a jen velmi těžko se dostává ven z organismu, případně má nafouklé bříško, potom je pravděpodobně zdrojem problému zácpa.

Možné příčiny vzniky zácpy u dětí

Stejně tak jako u dospělých, tak i u dětí může mít zácpa různé příčiny a v některých etapách života se může objevit téměř pravidelně.

Zácpa se může objevit i v době přikrmování, když dítě přechází z tekuté stravy na tuhou, protože žaludek potřebuje určitou dobu, než se přizpůsobí k změněné životní situaci. Je však důležité vědět, že toto období je pouze přechodné.

Druhou typickou periodou, kdy se u dětí objevuje zácpa, je období po zanechání plenek a také období zvykání na školku. V této době je psychickou příčinou zácpy nejistota, ve školce zase pocit hanby dítěte. Zde je třeba věnovat výjimečnou pozornost tomu, aby se přivykání na nočník nespojovalo s nepříjemnými zážitky a ve školce, pokud je to třeba, si pohovořme s učitelkami, aby dítě prožívalo co nejméně stresu a aby byl přechod bezproblémový.

Zácpu mohu  způsobit i hormonální změny, nedostatečná činnost štítné žlázy a různá onemocnění doprovázená teplotou, protože při nich ztratí organismus pocením více tekutiny, kvůli čemu bude stolice suchá a tvrdší, co má za následek zřídkavější vyprazdňování.

Léčba zácpy u dětí

Odstranění zácpy se především snažme docílit přírodními metodami a léky použijme pouze jako poslední možnost, po konzultaci s dětským lékařem. Málokdy, ale i před dosažením 1 roku, se může u dětí objevit zácpa a to zejména u dětí, které jsou přikrmovány. Řešením může být, pokud výživu vyměníme za takovou, která obsahuje prebiotika, protože ty usnadní vyprazdňování. I mírná masáž konečníku může přinést úspěch, tu však aplikujme pouze tehdy, pokud dítě nemělo stolici minimálně 3 dny, aby si děťátko nezvyklo na vnější pomoc.

Pokud už naše dítě používá nočník nebo WC, můžeme zácpě snadno zabránit tím, že budeme dbát na pravidelné vyprazdňování po jídle. Toaleta by měla být pro děti pohodlná, a pokud je třeba, použijme speciální nástavec vyvinutý pro děti a pod nožičky dejme podložku, abychom zvýšili jejich pocit bezpečí. Nikdy na děti nespěchejme, je velmi důležité, aby se používání WC nespojovalo s pocitem úzkosti!

U malých dětí obzvláště dbejme na zdravou stravu: na talíř ať se vždy dostane dostatek čerstvé sezonní zeleniny a ovoce bohatého na vlákninu, polotovarům, mraženým a konzervovaným pokrmům s obsahem umělých přísad, škodlivých barviv a ochucovadel se však vyhýbejme! Zácpu může způsobit i velké množství kakaa, snídaňových vloček s obsahem cukru, čokoláda a sladkosti. Místo nich dejme dětem meruňky, hrušky a jablka, protože toto ovoce může být proti zácpě velmi účinné. Dbejme na dostatečný příjem, tekutin, především čistou vodu a čerstvě vylisovaných ovocných a zeleninových šťáv. Pro dítě s hmotností 10 kg je to přibližně 1 litr přijaté tekutiny za den.

Nejenom u dětí, ale i u dospělých může být účinným přírodním řešením proti zácpě několik kusů sušených švestek nebo otruby, ale podle výzkumů Divisione di  Gastroenterologia Pediatrica univerzity Universitá di Palermo, může být řešením i a oslí mléko.

Zdroj:

http://www.webmd.com/first-aid/treating-constipation-in-children

 

Inzerce

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.

Program Clean Inside očista střev

Program Clean Inside očista střev

Program Clean Inside očista střev se skládá ze tří produktů, které jsme vyvinuli vysloveně pro nejdůkladnější a nejpřirozenější způsob očisty tlustého střeva..


Antiparazitní doplněk výživy

Antiparazitní doplněk výživy

Parasic je protiparazitní doplněk výživy, který pomáhá odstranit škodlivé střevní parazity a jejich vajíčka z tlustého střeva a jiných částí organismu.


Detoxikační bylinkový čaj

Detoxikační bylinkový čaj

Kombinace 13 -ti speciálně vybraných rostlin. Podporuje optimální fungování střev a pravidelnou stolici. Neobsahuje kofein.