head

Alzheimerova choroba: může nás ochránit marihuana?

Alzheimerova choroba: Je možné ju léčit lékarskou marihuanou?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zajímavosti

Mnoho světovo uznávaných lékařů podporuje použití marihuany pro lékařské účely, zatímco jiné se obávají ohledne jejích adiktívnich vlastností v souvislosti s dlouhodobým účinkem. Tábor oponujícich je poměrně početný, ale jednotlivé výzkum se přece jen zaměřují na potenciální léčbu a zmírnění príznaků Alzheimerovy choroby s pomocí marihuany.

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění, jehož doprovodnými znaky jsou zejména výpadky paměti a v pokročilejším stadiu poruchy chování a osobnosti spojené s úplnou duševní destrukcí. Ačkoli příčina Alzheimerovy choroby zůstává zatím neznáma, je jisté, že ji možno spojit s nadměrnou produkcí bílkovin amyloidu beta, která produkuje v mozku amyloidní vrstvy - plaky. Alzheimerova choroba je nevyléčitelná, léčba je pouze jen symptomatická.

Několik tisíc let stará minulost

Marihuana nebo jiným slovem kanabis, nebo konopí se používá po tisíce let k léčbě onemocnění nebo zmírnění symptomů, mimo jiné proti depresi, zácpě, zánětu kloubů, ale populární byla také jako analgetikum. V tomto případě se používá psychotropní účinek THC – tetrahydrokanabinolu, který se v ní nachází. Pro tuto svou látku je marihuana zneužívána jako droga. Použití marihuany pro lékařské účely, utěsněné do těsných mantinelů, bylo povoleno poprvé v Kalifornii na konci 90. let minulého století. Od počátku 21. století byla zpřístupněna nemocným. V současné době je syntetická verze THC používána proti zvracení v důsledku chemoterapie, respektive proti úbytku hmotnosti a ztrátě chuti k jídlu v důsledku AIDSu.

Ochrání mozek

Již v roce 1960 byly publikovány studie, podle kterýchTHC je schopen chránit mozek před Alzheimerovou chorobou. Podle studie, která byla publikována v odborním časopisu Journal of Alzheimer's Disease THC a některé jiné chemické látky, nalezené v marihuaně, pomáhají odbourat beta-amyloidy v mozku, navíc THC také pomáhá léčit zánět nervových buněk. Alzheimerova choroba je známa přávě tímto znakem . Předtím, jako by se mohlo THC použít u Alzheimerovy choroby, je potřebné výsledky experimentů prokázat i klinickými testy. V současné době je povolené Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) užívat dvě tablety přípravku denně, jsou poskytovány jako podpůrná léčba při nutkáni na zvracení působením chemoterapie, jako i na zvýšení chuti k jídlu lidem nemocným na AIDS.

Přirozená ochrana

Na činnost mozku a paměti mají vliv superpotraviny jako např. Bobule acai, řasa spirulina, resp. jadérka z hrozny. V jadérku hrozny se ukrívají antioxidanty působící flavonoidy, které posilují imunitní systém, chrání srdce a cévní systém, zabraňují oxidaci mastných kyselin, snižují hladinu cholesterolu, čím pomáhají předcházet kornatění cév.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.