head

Sirup z bezu a bezový čaj: jak chrání naše zdraví?

Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravá strava pro střevo

Kůra bezu přispívá k očistě střev a čistí ledviny, výhonky jsou silným projímadlem a bezový čaj uvařený z jarních květů nebo bezový sirup, mají močopudné a detoxikační účinky a stimulují činnost imunitního systému. Listy mohou zmírnit bolesti zubů, léčí rány a podporují pocení. A to není zdaleka vše.

Je levný, snadno dostupný a můžeme použít téměř všechny jeho části, dokonce i požitek z pití bezových nápojů je vynikající. Tomu vděčí za svou popularitu a jeho zdraví prospěšné vlastnosti jsou v podstatě už pouze třešničkou na dortu. Na jaře jsou pro nás zajímavé především jeho květy, protože z voňavého květu si můžeme udělat skutečně chutný a zdravý čaj nebo sirup.

Bezový čaj na posílení imunity a nachlazení

Bezový čaj je oblíbený u mnoha z nás a můžeme ho použít k léčbě různých onemocnění. Jeho vlákniny obnoví trávení, díky močopudnému účinku pročistí ledviny, zlepšuje krevní oběh, podporuje přirozené detoxikační  procesy organismu a přispívá k odstranění střevních parazitů. Pokud jsme nachlazení, vypijme denně čtyři až pět sklenic bezového čaje, protože tlumí kašel, ředí hleny a skvěle podporuje pocení, díky čemu může účinně snížit teplotu. Ne náhodou se považuje za nejúčinnější čaj proti nachlazení, ale v tomto množství ho pijme maximálně po dobu 5 dnů, potom dávku snížíme na dvě - tři sklenice, které se doporučují i jako prevence.

Pomocí antioxidačních flavonoidů, které se v bezu nacházejí a vitaminu C, které posilují imunitní systém, budeme odolnější vůči patogenům. Bezový čaj funguje dokonale i v případě rýmy: vypijme pomalu dvě sklenice denně nebo ho používejme k inhalaci, protože dokáže rychle vyčistit dýchací cesty, uvolnit ucpaný nos a léčit bolest v krku.

Bez sice sám o sobě nemá vliv na snížení tělesné hmotnosti, avšak při jeho konzumaci během diety a hubnutí, urychlí úbytek na hmotnosti. K tomu je třeba, abychom během jednoho měsíce pili bez ráno i po obědě.

Ať už bez použijeme vnitřně na jakýkoliv účel, pamatujme na to, že bezový čaj má silný močopudný účinek, a proto se mu večer před spaním raději vyhněme. Nezklame nás ani v případě, že ho použijeme jako pleťovou vodu, protože zmírňuje podráždění pokožky a příznaky ekzému a urychlí hojení menších poranění a  zánětu očí  a pomáhá odstranit celulitidu. Bezový čaj je výborný i jako zábal. Zmírňuje revmatické a jiné bolesti kloubů a v případě aplikace na hrudník zmírní příznaky zánětů dýchacích cest.

Bezový čaj snadno:

Do sklenice vložíme jeden středně velký květ bezu a zalijeme vroucí vodou. Na 5 minut přikryjeme, potom přecedíme a vypijeme, dokud je ještě teplý. Chuť čaje je nasládlá, ale klidně do něj můžeme přidat lžičku medu, případně stevii, citron nebo mátu.

Na co je dobrý bezový sirup?

Možná je to zvláštní, ale kromě inhalace a léčby kožních problémů, ho můžeme použít na stejné problémy jako bezový čaj. Navíc, protože k přípravě bezového sirupu není nutné použít horkou vodu, zůstane jeho velké množství vitaminu C téměř zachováno, a proto mohou být jeho účinky proti nachlazení ještě silnější. Kvůli velkému množství cukru se během hubnutí nedoporučuje, avšak pocit hladu zmírní už i jedna sklenička.

Příprava bezového sirupu:

Patnáct čerstvě nasbíraných listů bezu důkladně umyjeme, odstraníme zbytky stonků i suché květy a vložíme do pětilitrové zavařeninové lahve. Naskládáme na ně jeden na plátky nakrájený citron, potom polijeme jednou velkou lžící medu a přidáme 50 dkg cukru. Můžeme použít i stevii nebo xylitol, ale těch použijeme menší množství. Celé zalijeme 4 - 4,5 litry převařené, ale už vychlazené vody a potom láhev uzavřeme. Samozřejmě můžeme dochutit podle vlastní chuti. Dobrým výběrem je máta a zázvor, ale bez obav můžeme vyzkoušet i jiné bylinky a zelené koření. Během tří dnů uchovávejme na tmavém místě a občas promíchejme. Když je sirup hotový, přeceďme ho, rozlijme do lahví a uložme v ledničce.

Upozornění!

Kromě jedlého černého bezu existuje i takzvaný bez chebdí, který je jedovatý. Poznáme ho podle toho, že jeho stonek není dřevitý, naroste maximálně do výšky 1,5 m a na vzpřímených větvích jsou květy s červenými prašníky. V květu jedlého bezu není červená barva, jeho větve jsou nahnuté směrem k zemi a roste do výšky více než tří metrů.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.

Antioxidační formule s vitamíny

Antioxidační formule s vitamíny

Tento produkt doplňuje organismu potřebné živiny - vitamíny, minerální látky a zelenou rostlinnou potravu, čímž pomáhá přirozenému procesu detoxikace.


Probiotický doplněk výživy

Probiotický doplněk výživy

Obsahuje 8 miliard užitečných živých bakterií, které zabezpečují zdravou střevní mikroflóru, budují základ pro zdravý imunitní systém a zároveň chrání náš trávicí trakt.


Enzymy na pomoc při trávení

Enzymy na pomoc při trávení

DigestFX kapsle s přírodními rostlinnými enzymy podporují trávení a pomáhají předcházet trávicím potížím. Kapsle DigestFX jsou účinné při problémech jako jsou nadýmání, plynatost, střevní koliky, pálení žáhy, pomalé trávení, podráždění nebo jiné poruchy trávení.