head

Čerstvé nebo zdravé – Není jedno, jak si je připravíme.

Čerstvé nebo zdravé – Není jedno, jak si je připravíme.
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravá strava pro střevo

Jaro je sezónou čerstvého ovoce a zeleniny, pokud bychom rádi využili živiny nacházející se v nich ve prospěch svého zdraví, měli bychom v první řadě dodržovat několik základních pravidel.

 

Na začátek bychom měli vědět, že část vitamínů je citlivá na světlo, kyslík a teplo. Takovými jsou např. vitamíny C, A, E a B6 resp. kyselina listová. Toto ve zkratce znamená, že v případě, když upečeme, zmrazíme zeleninu nebo ovoce, které je obsahují, nebo je po očištění a nakrájení uskladňujeme bez toho, abychom je zakryli, přicházíme tak o významnou část obsahu vitamínů. Ve všeobecnosti můžeme konstatovat, že vařením se vytrácí pětina vitamínů nacházejících se v potravinách, resp. přibližně polovina obsahu vitamínu C se vařením rozloží. Nejhorším řešením je vaření nebo dlouhodobé ohřívání, o něco humánnějším způsobem je paření.

Světlo a kyslík: nemají dobré účinky na vitamíny

Jelikož nejvýznamnější vitamíny jsou skoro bez výjimky citlivé na světlo – patří sem i vitamíny D a B12 – ovocné a zeleninové saláty přikryjme stále, i tehdy, když je máme v ledničce.

 

Ohrožené jsou i enzymy

Zbytečně je bromelin nacházející se v ananasu účinným prostředkem na hubnutí, v ovocné šťávě zpracované teplem ho v ní moc nezůstane, podobně jako to je v případě ananasové marmelády, kterou konzumujeme také spíše jenom pro její chuť: na dietu určitě není vhodná!

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.