head

Potravinářská barviva: proč jsou barvy duhy nebezpečné?

Potravinářská barvivaǀ Jaké škody způsobují?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravá strava pro střevo

Potravinářská barviva nemají ve skutečnosti žádný užitek. Výrobci je používají k tomu, aby jejich výrobky byly díky nim lákavější a daly se snadno prodat. Bohužel, potravinářský průmysl s oblibou používá místo přírodních barviv chemicky vyrobené látky, jejichž konzumace může způsobit i vážné poškození zdraví.  

Barevné je lákavější

Potravinářská barviva nemají žádnou výživovou hodnotu, ani chuť a přece se nacházejí téměř ve všech potravinách, protože s jejich pomocí je možné získat zákazníka mnohem snadněji. Přiznejme si, i vizuální zážitek se ve značné míře podepíše pod to, co si dříve vezmeme z regálů v obchodech: podle výzkumů si průměrný spotřebitel myslí, že „lépe vypadající“ zboží je zdravější. Ve většině případů totiž nasadí potravinářská barviva právě proto, aby odvedli pozornost od nízké kvality.

Jsou téměř všude

Protože výrobci velmi dobře znají naše slabé stránky, přidávají potravinářská barviva zejména do produktů, které si kupuje co nejvíce zákazníků. Buďme opatrní se sycenými osvěžujícími nápoji, zmrzlinou, zákusky a bonbóny. Mnoho druhů potravinářských barviv obsahují i různé předem připravené nálevy, omáčky, polotovary, konzervy, těstoviny, masové výrobky a dokonce i většina výživových doplňků. Pokud si nechceme ublížit, vyhýbejme se těmto přípravkům, protože vedlejším účinkem jejich častého a dlouhodobého užívání je, že část toxických barviv, které se v nich nacházejí, se časem nahromadí v našem organismu, zejména v našich játrech.

Z čeho se vyrábějí?

Přírodními potravinářskými barvivy se nazývají - například E 150 karamel a E 153 rostlinné uhlí, které se vyrábějí ze surovin rostlinného nebo živočišného původu, avšak ve formě barviva v přírodním prostředí neexistují. Z přírodních potravinářských barev vyrobených extrakcí, způsobují E 160b (annatto), E 160c (kapsaicin) a také E 120 (kyselina karmínová) alergickou reakci. Ta poslední se vyrábí ze sušených těl červce nopálového, který patří do rodu nopálovitých , zatímco annatto se získává z kúry jader tropického stromu Bixia orellana. E 160 c se získává z papriky a používá ho například i kosmetický průmysl. Bez obav můžeme konzumovat i E 160 - E 163, které označují barvivo červené řepy, papriky a mrkve a kromě nich je přírodním barvivem i výtažek z kurkumy E 100 a z kyseliny mléčné nebo droždí vyrobený E101 a také většina barviv označených číslem vyšším než E 139. Umělá barviva se na rozdíl od přírodních vyrábějí chemickými procesy a jejich chemické vlastnosti jsou odlišné od těch, které se nacházejí v přírodních barvivech, co přispívá k tomu, že je organismus zpracuje mnohem obtížněji.

Vyhýbejme se barvám duhy!

Pokud máme sklon k alergii, potravinové intoleranci, případně nás trápí astma nebo zánět sliznice, určitě se vyhýbejme  barvivům E 110, E 122, E 123, E 124, E 129, E 151, E 154, E 155 a E 180, které obsahují azobarviva, protože ta mohou zesílit už existující příznaky a dokonce mohou náš zdravotní stav ještě zhoršit. Azobarviva mohou u menších vyvolat trávicí poruchy, nezdravou stolici, poruchy koncentrace nebo i hyperaktivitu. Mohou vyvolat zánět kůže, mají škodlivý vliv na plíce, lymfatický systém, pankreas, nervový systém, mohou způsobit chromozomové abnormality, ale mohou být zodpovědné i za poruchy zraku a poškození jater.

EU zakázala používání barviv  E 103, E 105, E 106, E 107, E 111, E 121, E 125, E 126, E 130, E 152, E 181, E 197, a proto si vždy pozorně přečtěme etikety na potravinách, které pocházejí ze vzdálenějších zemí!

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.