head

Očista s kurkumou.

Očista s kurkumou.
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravá strava pro střevo

 

Hlízu  kurkumy je možné použít během detoxikačních kúr: napomáhá trávení, zvyšuje počet enzymů v pankrease snižující dyspeptické příznaky; v první řadě nutkání na zvracení a nadýmání, časté používání kurkumy zabrání vzniku zánětu žaludku. Její detoxikační účinky se neprojevují jenom v žaludku a ve střevech, ale také stimuluje produkci žluče, enzymů a stimuluje žlučník, který účinkem tohoto dostává sekrety ve větším množství do dvanásterníku. Kurkuma chrání játra od toxických látek, které se dostaly do těla potravinami ,urychluje vylučování toxinů.

Své účinky neztrácí ani vařením.

Nereaguje na teplotu , t.j. že kvalita jejich účinných látek zůstává po vaření -pečení nezměněná. Nezapomeňme však, že kurkuma konzumovaná samostatně, neobsahuje velké množství výživných látek.K tomu, aby se rozvinul její detoxikační, dezinfekční  nebo právě silně antioxidační účinek je třeba ji spojit s jinými potravinami; k tomu postačí špetka zázvoru , nebo několik kapek olivového oleje. Kurkuma je v kyselém prostředí žlutavá, v zásaditém prostředí mění barvu na červenou.

Vědeli jste o tom?

Její antioxidační vlastnosti zabraňují vzniku škodlivých beta-amyloidních povlaků (usazenin), čímž kurkuma pomáhá předcházet Alzheimerově nemoci.  

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.