head

Sladké dřívko (lékořice) proti zubnímu kazu: můžeme ho použít i jinak!

Sladké dřívko: účinné nejenom proti zubnímu kazu
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravá strava pro střevo

Sladká jídla způsobují přibírání a vznik zubního kazu: takové je obecné mínění, které platí zejména pro bílý cukr. Pokud budeme konzumovat potraviny a nápoje připravené s použitím sladkého dřívka, nebudeme se muset obávat ani těchto problémů. Sladké dřívko (lékořice) má dokonce i mnoho užitečných vlastností na ochranu zdraví, ale nedoporučuje se lidem, kteří mají problémy s krevním tlakem. Je padesátkrát sladší než bílý cukr, a přesto se od něj nepřibírá. Právě proto se jeho výtažek s oblibou používá v potravinářském průmyslu: přidávají ho k nejrůznějším jídlům a nápojům, ale za svou výjimečnou chuť vděčí  sladkému dřívku (lékořici) i pendreky.

Chrání zuby

Pravidelné mytí zubů nenahradí, ale pomáhá ochránit naše zuby před zubním kazem. Jedna z jeho složek, trans-chalkon, zabraňuje, aby  Streptococcus mutans, který je zodpovědný za vznik zubního kazu, vytvořil na povrchu zubů biofilm, plaky. Pokud se biofilm nevytvoří, bakterie zůstane nechráněná a nedokáže se rozmnožovat. Díky tomu se nepoškodí ani zubní sklovina. To však ještě není vše. Sladké dřívko může hrát důležitý úkol i při prevenci vzniku a léčbě aft a herpetu.

Posiluje imunitu

Sladké dřívko (lékořice), které doslova probudí náš imunitní systém, přispívá k posílení obranyschopnosti našeho organismu několika způsoby. Důvodem je, že je bohaté na antioxidační složky, které eliminují volné radikály, které způsobují vznik srdečně cévních onemocnění, rakoviny, zánětů, poškozují DNA a urychlují procesy stárnutí. K schopnosti posílení imunity přispívá i to, že pomáhá zničit škodlivé, patogenní bakterie, viry a houby, mezi nimi i Candidu albicans. Sezonní onemocnění, například nachlazení, chřipka, rýma, zánět průdušek  a jiné infekce. Vědci University of Texas na experimentech na myších dokázali, že glycyrrhizin, který se nachází ve sladkém dřívku a který aktivuje T buňky (buňky imunitního systému), může poskytnout ochranu před chřipkou A2 (H2N2). Díky protizánětlivému účinku může urychlit léčbu alergií (senná rýma), problémů s klouby a játry, ekzému a zánětů trávicího traktu (zánět střev, vředy).

Pomáhá odstranit pálení žáhy

Protože na sliznici střev vytváří ochrannou vrstvu a podporuje tvorbu žaludečních šťáv, pomocí sladkého dřívka je možné zmírnit i pálení žáhy http://www.magazin-zivotni-styl.com/travici-tezkosti/prebytek-zaludecni-kyseliny-lecba. Zmírňuje trávicí poruchy a obnovuje látkovou výměnu, co se při hubnutí uplatní ještě více.

Vůbec se z něj nepřibírá

Mnozí mají obavy ze sladkého zhřešení zejména proto, aby nepřibrali. V případě sladkého dřívka toto nepřichází v úvahu, protože je téměř bez kalorií.

Detoxikuje

Má velmi silný močopudný účinek a účinek na ochranu jater, čistí krev a podporuje činnost ledvin. To vše přispívá k tomu, že sladké dřívko posiluje přirozené detoxikační  procesy organismu. Díky mírnému projímavému účinku přispívá i k rychlejšímu vyplavení toxických látek.

Ovlivňuje naši náladu

Sladké dřívko zvýší hladinu kortizolu, co je důležité proto, že tím zmírňuje škodlivé účinky stresu . Zároveň nám dodá energii, zlepšuje činnost mozku a naši náladu. Proto se stává, že pokud konzumujeme pokrmy připravené se sladkým dřívkem, máme lepší náladu!

Kontraindikace

Při užívání projímadel ho nekonzumujme, protože zvyšuje riziko dehydratace. Při konzumaci ve velmi velkém množství zvýší hladinu cukru v krvi a krevní tlak- zvýšení krevního tlaku se objeví zejména u osob, které trpí vysokým krevním tlakem -, zatímco snižuje hladinu testosteronu.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4148569/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2729489/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4629407/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4629407/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3818629/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC163749/

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.