head

Chyby v stravování: 10 nejčastějších omylů

Chyby v stravování: Na co si třeba dát pozor?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdraví

Přesto, že se snažíme zdravě stravovat, není jisté, že víme všechno o správné výživě.

Zde je seznam deseti nejčastějších chyb, které děláme a ze kterých se dozvíte i to, proč nezapomínat potřást krabicí od mléka.

Nepoužívejme celé lněné semínko

Lněné semínko, vhodné i na čištění střeva, je plné  mastných kyselin omega-3, vlákniny a antioxidantů. Pokud ho však konzumujeme celé, může projít nestrávené střevním traktem, čímž se prospěšné složky lněného semínka nemohou uplatnit v našem organismu. Kupte si raději mletý len nebo si celé lněné semínko pomelte doma mlýnkem na kávu.

Pozor na vysoce kalorické koktejly

Do mixéru vhozené kešu, chia semínka, banán a kokosové mléko znějí sice velice lákavě, ale takto připravené nápoje jsou hotovými kalorickými bombami. Pokud chcete, aby koktejl nepřesahoval hodnotu 300 kalorií, dejte do něj více zeleniny než ovoce a nepřidávejte do něj skořápkové plody plné kalorií ani semínka.

Výživové doplňky bez kávy

Protože káva obsahuje kofein, má diuretické vlastnosti, které zabraňují, aby se jednotlivé vitaminy, minerály, včetně vápníku, železa, vitaminu B a D, dostatečně vstřebaly. Vyplatí se užít svou ranní kávu o hodinu dříve, než doplňky výživy.

Když je ovocné šťávy mnoho

Mnozí si o ovocné šťávě z krabic myslí, že je mimořádně zdravá, ale ve skutečnosti není vhodná na uhašení žízně a obsahuje velké množství zbytečného cukru. Navíc obsahuje málo vlákniny a co je ještě horší, častokrát je plněná syntetickými, pro organismus méně snadno zužitkovatelnými vitaminy i přídavnými látkami. Pokud si v každém případě přejete nějaký osvěžující  ovocný nápoj, sáhněte raději po domácím odšťavovači a připravte si ho sami.

Potřeste krabicí s mlékem

Sójové, mandlové, rýžové mléko nebo mléko z kešu ořechů je obohaceno vápníkem a vitaminem D a jednotlivé složky výrobku mají tendenci klesat na dno krabice. Proto se bez potřesení tyto vitaminy a minerální látky do organismu nedostanou. Pokud si někdo přeje skutečně chutné mléko, plné vitaminů a minerálů, navíc bez laktózy, vyplatí se použít přístroj na přípravu rostlinného mléka, díky němuž se tento požadavek snadno změní na skutečnost.

Jíme jen samotný salát

Existuje mnoho zeleniny obsahující vitaminy a antioxidanty rozpustné v tuku, a proto se obíráte o klíčové živiny, pokud takovou zeleninu konzumujete samostatně, bez přísady. Přidejte do salátů skořápkové plody, semínka, avokádo anebo za studena lisované rostlinné oleje.

Ne každý jogurt je probiotický

Mnoho lidí si myslí, že každý jogurt je probiotický, ale situace je bohužel jiná. Pokud je jogurt zahřátý nebo pasterizovaný, hynou při tom i probiotické bakterie. Vyberte si raději jogurtové kultury obsahující živé bakterie a kontrolujte, zda se nacházejí ve složení jogurtu.

Příliš slané fazolové konzervy

Přesto, že je fazole vynikajícím zdrojem vlákniny a bílkovin, je třeba vědět, že některé konzervy fazole obsahují až 1000 mg sodíku na kávový šálek. To jsou dvě třetiny toho, kolik náš organismus potřebuje za den. Vyberte si konzervy s nízkým obsahem sodíku. Pokud takovou nenajdete, fazole z konzervy opláchněte, a tím se zbavíte asi poloviny sodíku.

Kontrolujte etikety výrobků

Mnoho let se požadovalo, aby bylo na etiketách napsáno, co daný produkt neobsahuje, např. cukr, tuky nebo lepek. Důležitější však je, aby výrobci jednoznačně uvedli, jaké konzervační látky nebo rafinované přísady tyto ultra-zpracované výrobky obsahují. Proto si vždy důkladně prostudujte složení a vyberte si výrobky složené pouze z přírodních základních surovin.

Sportovní nápoje místo vody

Sportovní nápoje pouze zřídka obsahují důležité živiny a vitaminy. Ztracené tekutiny a elektrolyty se jimi vyplatí doplňovat pouze tehdy, pokud se při namáhavé sportovní činnosti nadměrně potíme. Je tedy zbytečné konzumovat tyto nápoje s extra dávkami cukru a soli, pokud jdeme pouze na příležitostní trénink, při němž se sotva trochu zapotíme. Nejlepší volbou je v tomto případě doma připravený izotonický nápoj nebo hydratující voda.

Zdroj:

https://www.washingtonpost.com/lifestyle/wellness/10-nutrition-mistakes-even-really-healthy-people-make/2017/03/13/9a1a248e-02c6-11e7-b1e9-a05d3c21f7cf_story.html?utm_term=.6d2462ed9f9f

Inzerce

Hirdetés

Eredményes, végleges rosacea és hajhullás gyógyítás,
mikroszkópos arc- és fejbőrvizsgálat


Szeretettel várom azokat, akik régóta küszködnek haj-, szempilla-, vagy szemöldökhullással, fejbőrproblémákkal, zsíros és rosaceás arcbőrrel.
Gyógyuljon meg végleg szteroidok használata nélkül!

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.

ToxiClean detoxikační program

ToxiClean detoxikační program

Širokospektrální detoxikační program ToxiClean byl vyvinutý tak, aby spolu s programem Clean Inside ještě účinněji čistil a detoxikoval vnitřní orgány.


Vlákninový doplněk pro očistu střev

Vlákninový doplněk pro očistu střev

Vlákninový doplněk pro očistu střev pomocí vlákniny očistí tlusté střevo od nahromaděných toxických usazenin a zabraňuje tvorbě nových usazenin.


Detoxikační bylinkový čaj

Detoxikační bylinkový čaj

Kombinace 13 -ti speciálně vybraných rostlin. Podporuje optimální fungování střev a pravidelnou stolici. Neobsahuje kofein.