head

Kouření elektronické cigarety může vážně poškodit imunitní systém

Kouření elektronické cigarety není ani zdaleka bezpečné
Kouření elektronické cigarety není ani zdaleka bezpečné
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdraví

Elektronická cigareta může způsobit vážnější zdravotní poškození imunitního systému, než jak se vědci dosud domnívali.

Vědci objasnili, že vodní pára elektronické cigarety zabraňuje činnosti imunobuněk v plicích a zvyšuje výskyt zánětů. Kouření elektronické cigarety tedy není ani zdaleka bezpečné.

Vědci "upozorňují na opatrnost co se týče obecně rozšířeného názoru na elektronické cigarety, že jsou bezpečné".

Britský Úřad všeobecného zdraví doporučuje při odvykání používání e-cigaret, jelikož jsou méně škodlivé, než běžné cigarety. Výsledky výzkumu, který vedl profesor David Thickett na Birminghamské univerzitě, byly publikovány v časopise Thorax Journals.

Nepezpečenstvá elektronické cigarety

Předchozí studie byly zaměřeny na chemické složky tekutých látek v elektronické cigaretě. V nynější studii vypracovali vědci jeden umělý postup v laboratorních podmínkách - vzorky plicní tkáně, odebraného od 8 nekuřáků, vystavili účinkům páry z elektronické cigarety.

Objevili, že kouření elektronické cigarety způsobilo zánět a poškodilo činnost alveorálnych buněk, dále ty buňky, jejichž úkolem je odstranit prachové částice, alergeny a bakterie z plic. Během trvání výzkumu vědci zpozorovali stejné účinky, jako u těch, kteří kouří pravidelně, nebo trpí chronickým poškozením plic. Upozorňují však na skutečnost, že výsledky dosáhly v laboratorních podmínkách, a doporučují další výzkumy v souvislosti se škodlivými účinky kouření elektronických cigaret.

Jsou dobré při odvykání, ale mohou škodit

Časopis Public Health England v únoru uveřejnil jednu nezávislou studii v souvislosti s výsledky posledního výzkumu. Tato studie předpokládá, že elektronická cigareta hraje důležitou roli při odvykání, a doporučuje, že by měla být na předpis pro ty, kteří se chtějí zbavit tohoto zlozvyku.

Profesor Thickett zdůraznil, že i přesto, že je elektronická cigareta bezpečnější než běžná, způsobuje poškození v lidském organismu, pokud je používána dlouhodobě.

"Molekuly způsobující rakovinu, které cigareta obsahuje, se nacházejí také v elektronických cigaretách, i když v menším množství."

"Bezprostředně sice nezpůsobují rakovinu - pokud ovšem někdo používá elektronickou cigaretu po dobu 20 nebo 30 let, může se vytvořit chronické onemocnění plic, a je důležité, aby to lidé věděli."

"Nemyslím si, že je elektronická cigareta škodlivější, než běžná, ale musíme mít výhrady vůči vyjádřením, které hlásají, že je bezpečná."

Martin Dockrell, kontrolor tabáku britského Úřadu obecného zdraví se vyjádřil, že elektronické cigarety nejsou 100% bez rizika, avšak jejich používání přináší jednoznačně méně zdravotních rizik, jako běžné cigarety.

"Kterýkoli kuřák, který uvažuje nad používáním elektronické cigarety, by bez rozmýšlení měl měnit."

 

Zdroj:

https://www.bbc.com/news/health-4517075

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.