head

Máte chuť na žvýkačku? Příčinou může být nedostatek železa!

Co je třeba konzumovat při nedostatku železa?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdraví

Mravenčení končetin, zácpa, neustálá únava, vypadávání vlasů, to je pouze několik příznaků, které mohou poukazovat na nedostatek železa. Problém se dá zjistit jednoduchým odběrem krve a léčba není komplikovaná, i když je potřebný nějaký čas k tomu, aby se zásoby železa doplnily.

V organismu dospělého člověka se v optimálním případě nachází zhruba 5 gramů železa (Ferrum), ale je nutné  ho opatřit z vnějších zdrojů, protože organismus ho neumí sám vyprodukovat. Pokud dbáme o zdravou výživu, je málo pravděpodobné, že bychom museli čelit tomuto problému, ale přísné diety, jednostranný jídelníček, přehnané menstruační krvácení, gravidita, jakož i poruchy vstřebávání živin mohou vést k rychlému vzniku nedostatku železa.

Varovné symptomy

V případě nedostatku železa není organismus schopen produkovat dostatek hemoglobinu, který je základním kmenem červených krvinek, které vážou kyslík a transportují ho k různým orgánům. Osoby s nedostatkem železa často cítí mravenčení končetin a pro nedostatečné zásobení kyslíkem jim zeslábnou i vlasové cibulky, co vede k vypadávání vlasů. Protože nedostatek kyslíku významně ovlivňuje i stav mozku, může se vyskytnout hučení v uších, bolesti hlavy, únava, závratě, bledost nebo problémy s koncentrací. Změní se také zbarvení a konzistence stolice - ztmavne a je tvrdší. Ve vážnějších případech se vyskytne i zácpa. A nejedná se o omyl, ale lidé tehdy cítí chuť na poněkud netradiční jídla, jako jsou např. cihla, guma na gumování, písek, zem a papír. Protože je železo nezbytným prvkem na vhodné fungování imunitního systému, následkem jeho nedostatku je náchylnost na různé infekce a sezónní onemocnění.

Co dělat při nedostatku železa

V první řadě může pomoci zdravá výživa, ale buďme připraveni na to, že doplnění zásob železa může trvat i 2 - 3 měsíce. Přidejme do našeho jídelníčku mák, arašídy, mandle, ořechy, kakao, špenát, houby, včetně hřibu dubového a housenice čínské. Konzumujme čočku, šťovík, brokolici, hrášek a fazoli, z ovoce švestky a rybíz. Z masa jsou vhodná hovězí játra, telecí játra, jehněčí maso a ryby. V určitých případech bývá namístě i užívání přípravků na doplnění železa, o tom však rozhoduje lékař.

Je dobré vědět

Vstřebávání železa a jeho zužitkování zabraňuje káva, čaj, otruby, dále konzumace sójových produktů, zatímco užívání kyseliny listové a vitaminu C vstřebávání a zužitkování železa napomáhá.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.