head

Co je třeba vědět o očkování proti spalničkám?

Co je třeba vědět o očkování proti spalničkám?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdraví

Spalničky ve většině případů odezní bez problémů v průběhu 1-3 týdnů, nicméně komplikace, které spalničky způsobují, jsou vážné a mohou být i smrtelné. Jedna z pozdějších komplikací je encefalitida. Nejvíce ohroženi jsou ti, kteří nebyli očkovaní proti spalničkám.

Očkování proti spalničkám může i zachránit životy, avšak v některých zemích mají na potřebu očkování odlišný názor. Vir spalniček je rozšířen po celém světě, ale poměr výskytu onemocnění je velmi odlišný a týká se hlavně rozvojových zemí.

Očkování není všude povinné

Ačkoliv očkování proti spalničkám máme již odedávna k dispozici, najdou se dospělí, kteří spalničky v dětství neprodělali, ale i děti, jejichž rodiče je odmítli dát očkovat vakcínou MMR, která chrání proti spalničkám, příušnicím i zarděnkám. Nakonec v Evropské unii neplatí jednotná pravidla očkování a povinné preventivní očkování není zavedeno v těch zemích s doporučeným očkováním, jako jsou Velká Británie, Německo, Švýcarsko, dále Švédsko, Finsko a Norsko. Tam, kde očkování není povinné, tam o očkováni dítěte rozhoduje lékař spolu s rodiči, což ovlivňuje sociální situace a zdravotní stav.

Hysterie kolem očkování

Proti očkování proti spalničkám - které obsahuje tři druhy oslabených virů, vir spalniček, příušnic a rubeoly - se šíří nepodložené dezinformace, jako například, že způsobuje autismus, respektive jiné neurologické komplikace. Někteří rodiče z tohoto důvodu odmítli své děti dát očkovat proti spalničkám, bez ohledu na možné komplikace, které spalničky způsobují. Kampaň proti očkování vedl britský lékař Andrew Wakefield - působením kterého se iniciovali hnutí proti očkování - který tvrdil, že MMR způsobuje autismus a střevní onemocnění. Lékaře časem označili za podvodníka, protože se zjistilo, že podal žádost na patentování jím vyvinuté vakcíny proti spalničkám a jednoduše se takto chtěl zbavit konkurence.

Onemocnění z očkování

V případě očkování proti spalničkám se také mohou vyskytnout takzvané nemoci z očkování, které mohou vyvolat oslabené viry, naočkované do organismu. Mohou se vyskytnout horečky, celková slabost, bolesti hlavy, infekce horních cest dýchacích, nechutenství, zatímco v místě očkování může dojít k zarudnutí pokožky, místo může být bolestivé a oteklé. Vzácně může dojít k zánětu kloubů, zánětu plic, zduření lymfatických uzlin, v tomto posledním případě se doporučuje vyhledat svého ošetřujícího lékaře.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.