head

Rakovina ústní dutiny: zůstává dlouho bez příznaků

Rakovina ústní dutiny: příčina, příznaky, léčba
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdraví

Většina lidí si nemyslí, že zanedbání čištění zubů může způsobit rakovinu ústní dutiny, ale zanedbání ústní hygieny může mít vážné důsledky. Mnozí dokonce ani jen nenavštíví zubaře, nebo když i, tak ne s cílem provést prevenci rakoviny. Přesto to stojí za to, neboť i herec Michael Douglas si zachránil život takovou prevencí.

Zatímco v případě rakoviny dělohy, rakoviny prsu, rakoviny prostaty a rakoviny tlustého střeva častěji slyšet o významu prevence, v případě rakoviny ústní dutiny téměř vůbec. Ženy každoročně absolvují prevenci rakoviny děložního čípku, muži ve středním věku prevenci rakoviny prostaty, ale kolik lidí jde na prevenci rakoviny ústní dutiny?

Nejčastější příčiny

Kouření může vyvolat rakovinu ústní dutiny. Cigareta obsahuje 4 000 různých sloučenin, z nichž jsou mnohé karcinogenní. Kombinovaná spotřeba alkoholu a cigaret je nejhorší. Kromě toho se objevily i viry HPV a Herpes Simplex, jak možné faktory onemocnění. Nedostatečné čištění zubů má za následek, že rozmnožování bakterií a jiných patogenů je skvělou živnou půdou pro ty chronické zánětlivé procesy, které se mohou nakonec rozvinout do rakoviny. Nadměrné opalování může způsobit rakovinu rtů, jakož i prach a chemické látky na pracovišti. V důsledku iritace pod nedostatečnými zubními plombami a protézami může také vzniknout spinocelulární rakovina. Odpovědnými za rakovinu patra mohou být horké nápoje a silně alkalické a kyselé látky. V případě rakoviny ústní dutiny chronickým faktorem může být i chudokrevnost.

Několik možností vzniku

Rakovina ústní dutiny je rakovina začínající od rtů až po hrdlo, takže se může vyvinout rakovina hltanu, rakovina jícnu a hrtanu. Kromě toho rakovina hlasivek, mandlí, jazyka, kořene jazyka, slinných žláz a lymfatických uzlin. Můžeme se setkat s rakovinou chuťových kanálků, rakovinou zubního patra, ale není vzácná ani rakovina patra. Rakovina se může vyvinout i v krčních lymfatických uzlinách, takže ve skutečnosti může být zasažena jakákoli část ústní dutiny, včetně měkkého a tvrdého patra, nebo čelistní kosti. Z rakoviny ústní dutiny je nejčastějším typem spinocelulární rakovina, která se může vyskytnout kdekoli v ústní sliznici nebo na boční straně jazyka a na kořeni jazyka. Příčinou rakoviny dásní na spodní čelisti je výlučně špatná ústní hygiena, což je naštěstí vzácné.

Léčebné metody

Pokud lékař zpozoruje abnormalitu v ústní dutině, nebo zjistí změny poukazující na rakovinu, pacienta pošle k ústnímu chirurgovi, kde se odeberou vzorky tkáně. Pokud se zjistí, že nález je rakovina, lékař bude muset prozkoumat rozsah a stádium nádoru pomocí různých diagnostických nástrojů, což ovlivní pozdější léčbu. Jde hlavně o chirurgický zákrok, může se však aplikovat pouze radioterapie, ale většinou se uskuteční kombinace těchto dvou. V některých případech může být nutná i chemoterapie. Bohužel, rakovina ústní dutiny je velmi agresivní. Pokud ji objeví včas, úspěšnost léčby je 80% -ní, ale pokud jen opožděně, není téměř žádná šance na vyléčení. Riziko rakoviny ústní dutiny spočívá právě v tom, že se na začátku nijak neprojevuje. Pokud však ano, nemoc je v takovém pokročilém stádiu, když ji ve většině případů nelze léčit.

Mysleli jste si to?

Michael Douglas, u kterého před pár lety objevili rakovinu hltanu, může děkovat za svůj život prevenci rakoviny ústní dutiny. Herec se několik let podroboval léčbě, odkdy je bez příznaků, opakovaně hovořil o důležitosti prevence rakoviny ústní dutiny. Podle špatných pomluv v případě Douglase jde o rakovinu hltanu způsobenou HPV virem, což by nebylo překvapivé, protože je známý svým velkým sexuálním apetitem.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.