head

Proč vzniknou spalničky?

Co jsou spalničky, co je způsobuje?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdraví

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové infekční onemocnění. Toto onemocnění většinou odezní bez komplikací, ale každý tisící případ může končit smrtí. Důvodem nákazy je chybějící očkování.

Nakazit se spalničkami lze v kterémkoliv věku, pokud člověk není očkován. Po onemocnění postižený získá celoživotní imunitu. Ale co způsobuje, že se toto onemocnění vyskytne i v době moderní medicíny?

Jak se šíří nákaza?

Původcem spalniček (latinsky morbilli) je virus spalniček. Patogen se dostane na sliznici nosohltanu a hltanu a následně se kapénky kašlem a kýcháním dostanou do vzduchu, kde svojí životaschopnost udrží až 2 hodiny. Virus se v organizmu rychle množí, dostane se do dýchacího systému, plic a kůže. Inkubační doba viru spalniček je 6-21 dní, ale většinou se první symptomy objeví kolem desátého dne od nákazy. Riziko šíření nákazy je nejvyšší 2-4 dny před a prvních 5 dnů po objevení vyrážky.

Nakazit se může každý, kdo  onemocnění ještě neprodělal nebo proti spalničkám nebyl očkován. Opakovaná nákaza se vyskytuje velice zřídka, jelikož organizmus získává proti viru celoživotní imunitu. Spalničky se šíří bezprostředním kontaktem nebo kapénkami, ale vir je citlivý na vlivy okolí, to je na vysoké teploty, ultrafialové záření a odmašťovací a dezinfekční prostředky.

Když chybí očkování

Příčinou epidemie spalniček je to, že mnoho rodičů – ať už kvůli obavám z komplikací nebo z jiných důvodů – odmítá očkování. Jedním z možných vysvětlení je, že v médiích se objevila falešná a vědecky nikdy nepodložená fáma, podle které MMR (živá vakcína obsahující oslabené viry tři nemocí) vyvolává autizmus. Pravda je, že chybějící očkování a komplikace související se spalničkami – například jedna z chronických forem zánětu mozkových blan, která po několika letech určitě končí smrtí – jsou o stokrát závažnějším rizikem pro dítě, než vzácně se vyskytující komplikace z očkování.

V některých státech Evropské unie není očkování povinné, o nezbytnosti očkování rozhodují rodiče společně s lékařem.

Je život ohrožující

Úmrtnost na spalničky je zvlášť vysoká ve třetím světě, kde hlavně z důvodu podvýživy může dosáhnout i 10 %.  Vyšší je, kolem  30 %, u HIV pozitivních osob. Komplikace se vyskytují hlavně tehdy, pokud spalničkami nakažená osoba má z nějakého důvodů oslabenou imunitu, tj. u malých dětí, resp. starších osob a pacientů léčených na nádorové onemocnění a leukemii, dále u osob trpících vrozenou  imunodeficiencí.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.