head

Vitaminová kúra na konci zimy |Toto jsou nejdůležitější vitaminy

Vitaminová kúra na konci zimy | Na co si třeba dát pozor?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdraví

Blíží se dobré počasí a přece nejste nadšeni? Nedivte se, protože váš organismus v tomto období spotřebovává své poslední zásoby. Proto je tak důležitá vitaminová kúra na konci zimy, kterou můžete předejít i vzniku jarní únavy./ Prosíme překladatele, aby vyhledali na klíčové slovo vitaminová kúra na konci zimy ve své zemi relevantní odvolávky, aby tam nebyla stránka produktu, ani konkurence!

Je tady březen, ještě stále nemáte na nic náladu, špatně spíte a máte pocit, že budete brzo nemocní? Potom je skutečně nejvyšší čas na doplnění vitaminů po zimě. To platí i v případě, pokud se mnozí ptají, proč se tomu věnovat, když už brzy budeme mít čerstvé jarní ovoce a zeleninu. Přesně tento přístup je důvodem častých infekčních onemocnění na konci zimy, protože náš organismus v tomto období potřebuje největší vnější pomoc. Dokonce i nebezpečně se blížící jarní únava se může odvíjet od toho, že se v zimních měsících vyprázdní zásoby živin, následkem čeho se naruší rovnováha střevní flóry . Vitaminovou kúru na konci zimy berme proto vážně, protože tak můžeme předejít vzniku těžkostí.

Nejčastější příznaky

Jak jsme již uvedli, nedostatek vitaminů může mít velké množství konkrétních příznaků. Z těchto příznaků je možné zjistit, kterých vitaminů máme nedostatek. Podívejme se na nejčastější těžkosti.

Nedostatek vitaminu D: zvyšuje riziko vzniku kožních onemocnění a jeho typickým příznakem je, že snadněji podlehneme sezonním, infekčním onemocněním, případně zesílí už existující zánětlivá onemocnění, kromě jiného i těžkosti s klouby. Má vliv i na trávení a trvalý nedostatek vitaminu D  způsobuje poruchy látkové výměny, oslabuje kostní tkáně a má vliv na duševní a fyzický výkon. Budeme více unavení a podráždění, a dokonce vitamin D je i jednou z častých příčin zimní obezity. Tento vitamin se produkuje v kůži, během zimního doplňování vitaminů, kdy je méně slunečního světla. Konzumujme co nejvíce jater, mořských ryb, hub, hrášku, vajec a mléčných výrobků.

Nedostatek vitaminu A: jeho nedostatek naznačuje zejména častější výskyt suché, popraskané a vrásčité pleti, pomalejší hojení ran, slábnoucí zrak, postupné vypadávání vlasů, a častější výskyt infekčních onemocnění. Konzumujme co nejvíce pistácií, mrkve, jater a mléčných výrobků, s jejichž pomocí si vitamin A můžeme doplnit nejsnadněji.

Nedostatek vitaminu E: oslabený imunitní systém, suchá pokožka, zvýšení krevního tlaku a záněty. Pokud registrujeme tyto příznaky, je možné, že se hladina vitaminu E  v našem organismu snížila. V těchto případech mohou velmi pomoci různé oleje, zejména sójový, kukuřičný a kokosový olej, ale skvělým zdrojem vitaminu E jsou i mandle, piniové oříšky, ořechy, celozrnné obiloviny, vejce, mořské ryby a špenát. Nedostatek vitaminu K: v mnoha případech je jeho následkem zvýšená porucha paměti, která vzniká z důvodu špatného trávení. To závisí od narušení rovnováhy střevní flóry. Jelikož je větší část vitaminu K  produkována probiotickými bakteriemi, jejich doplněním můžeme v podstatě regulovat i množství vitaminu K. To znamená, že doplnění tohoto vitaminu můžeme v první řadě zajistit užíváním probiotických bakterií. V tomto případě, samozřejmě nezapomeňme ani na příjem prebiotik (potravinové vlákniny), která slouží jako potrava pro probiotické bakterie, nejlepší však je, pokud budeme užívat symbiotika, která obsahují pre- i probiotika. Dobrým řešením je ještě i konzumace fermentovaných sójových bobů, sušených švestek, vaječných žloutků, kyselého zelí, kvašených okurek, šípků a řasy spirulina.

Nedostatek vitaminu C: nejčastější příznaky jsou únava, špatná nálada, hubnutí, častá a neustálá bolest kloubů a také těžkosti způsobené oslabeným imunitním systémem. V zimním období se k potřebnému množství vitaminu C  dostaneme nejsnadněji konzumací citronu, pomerančů a kiwi, ale ještě účinnější jsou šípky, které ho obsahují velké množství. A ještě něco: vitamin C podporuje vstřebávání železa, podporuje využití vitaminu E, a proto při doplňování železa a vitaminu E nezapomínejme ani na zvýšený příjem vitaminu C.

Nedostatek vitaminu B: Dohromady máme devět druhů vitaminu B, z nich největší nedostatek se týká zejména vitaminu B1. Jeho následkem může být chronická únava, poruchy spánku a skleslost, ale může způsobit i poruchy trávení. Obsahují ho olejnatá semínka, mléčné výrobky a celozrnné obiloviny, ale i játra a vepřové maso. Jejich konzumací můžeme napravit potřebnou hladinu vitaminu B1. Někdy se ale může snížit i hladina vitaminu B2 (zánět kůže, suché rty), v pozadí kterého může být narušení rovnováhy střevní flóry, co můžeme nejrychleji vyléčit užíváním již zmíněných symbiotik, mléka a mléčných výrobků, jater, vajec a ledvinek.

A doplňky výživy?

To je dobrá otázka, protože právě užívání doplňků výživy se ukazuje jako komplexní řešení. Je to pravda, ale nezapomínejme, že většina vitaminů se dokáže dokonale vstřebat pouze v případě, pokud je přijmeme v přirozené formě. Proto se během kúry na doplnění vitaminů na konci zimy zaměřme raději na změnu stravování a užívání probiotik.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4600246/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3997530/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2912737/
https://www.umm.edu/health/medical/altmed/supplement/vitamin-e
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18160753

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.