head

Autoimunitní onemocnění: co je spojuje s výživou?

Autoimunitní onemocnění: proč je spojováno s výživou?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Zdravý životní styl

Neexistuje zákeřnější skupina onemocnění, než jsou  autoimunitní onemocnění. Jejich léčba je velmi složitá a situaci ještě zhoršuje i nevhodná strava.

V případě autoimunitních onemocnění organismus systematicky napadá sám sebe, tedy omylem útočí proti vlastním buňkám těla. Může být řeč o pankreatu v případě cukrovky 1. typu nebo o myelinovém obalu v případě sklerózy multiplex, ale i o kloubních tkáních při revmatoidní artritidě - v případě všech autoimunitních onemocnění se vzbouří imunitní systém.

Falešný poplach

Podle definice je na všechny autoimunitní onemocnění (například skleróza multiplex, cukrovka 1. typu, vitiligo, nedostatečná činnost žlázy, revmatoidní artritida) typická porucha imunitního systému, během které si “zmýlí” vlastní bílkoviny s cizími bílkovinami. Ve skutečnosti jsou to cizí bílkovinné molekuly, které nazýváme antigeny. Jak to všechno souvisí s tím, co konzumujeme? Zjistilo se, že antigeny, které obrátí buňky našeho imunitního systému proti vlastním buňkám, se mohou nacházet v potravě.   Profesor Dr. T. Campbell ve své knize s názvem Čínská studie napsal o tom, že během trávicího procesu se například některé bílkoviny dostanou do oběhu ještě před tím, než se řádně odbourají aminokyseliny. Tyto nestrávené zbytky bílkovin považuje imunitní systém za cizí vetřelce, vezme si z nich otisk, aby je mohl zničit, co v překladu znamená, že nastartují samoničící procesy.

Viník mléčná bílkovina

Několik studií potvrdilo, že mezi kravským mlékem a některými antigeny skutečně existuje vztah. Například kravské mléko dokáže napodobit velké množství bílkovin našeho organismu. Imunitní systém používá vytříbenou metodu k tomu, aby se rozhodl, které bílkoviny se považují za vetřelce a které má nechat být. Tyto složité procesy jsou při autoimunitním onemocnění zatím neznámého původu, narušeny. Profesor Campbell uvádí, že při cukrovce 1. typu imunitní systém napadá buňky, které jsou odpovědné za tvorbu inzulinu v pankreatu. To, co však většina lidí neví je, že významné důkazy potvrzují, že onemocnění úzce souvisí se stravou, zejména s mléčnými výrobky. Imunitní systém nedokáže zjistit rozdíl mezi fragmenty bílkovin kravského mléka a buňkami pankreatu, a proto zničí oboje.”

Závěr

Autoimunitní onemocnění mají tendenci útočit na stejné osoby. O skleróze multiplex a o cukrovce 1. typu se prokázalo, že se u jednotlivců objevují současně. Sklerózu multiplex  je kromě toho možné spojovat geograficky i osobnostně s jinými autoimunitními onemocněními, a proto i s nemocemi lupus, myasthenia gravis a Gravesova choroba. Mléčné bílkoviny bohužel velmi silně podporují autoimunitní procesy a produkují proteázový inhibitor, čím přispívají k syndromu permeabilního střeva. Naruší stav střevní flóry a navíc je gluten kravského mléka schopen křížové reakce, tedy se v organismu osob s celiakií proti němu tvoří protilátky.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.