head

Kdoule: trpký zázrak

Kdoule: trpký zázrak
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravý životní styl

Toto téměř zapomenuté ovoce má mnoho prospěšných vlastností, proto je nyní na podzim, obzvláště vhodné zařadit ho do našeho jídelníčku.

Obsahuje velké množství vitaminu A, B, E , ale kdoulemi můžeme doplňovat i potřebu vitaminu C a posilovat tak svůj imunitní systém. Kdoule jsou výjimečné výrazným obsahem vitaminu P, který hraje důležitou roli  při léčbě chudokrevnosti. Kromě vitaminů není zanedbatelný ani obsah minerálních látek: nalezneme v něm vápník, draslík, měď, železo a fosfor, které jsou potřebné na správné fungování našeho organismu.

Lék, který přináší úlevu

Účinně uvolňuje křeče a už i v minulosti byly známé na zmírnění menstruačních bolestí. Nezmírňují pouze bolesti spojené s menstruací, ale účinně uvolňují i různé křeče ve střevech. Pro svůj vysoký obsah pektinu nezůstane ani ploché bříško nedosažitelným snem. Kdoule uklidňují žaludek a střevní soustavu, pro jejich stahující účinek je v případě zánětu střev a žaludečního vředu nekonzumujte. Pomáhají nastavit hladinu cukru v krvi a také hladinu cholesterolu: pro nízký obsah cukru je mohou směle konzumovat i cukrovkáři. Při redukčních dietách nám mohou pomoci překonat hlad. Díky svým detoxikačním a očistným účinkům jsou skvělým prostředkem proti zácpě.

Nejen dužina, ale i jejich jadérka jsou hodnotná. Čaj uvařený z jadérek nám  výborně poslouží i při nachlazeních provázených kašlem. Pokud jsme ochotni obětovat trochu energie a připravit si kdoulový krém, dostaneme nejenom účinný prostředek proti zlaté žíle, ale i proti revmatickým bolestem a můžeme jím ošetřit i popáleniny.

Strážce naší krásy

Kdoule nejsou účinné pouze zevnitř, ale i zvenku: příchodem chladnějšího počasí se naše pokožka dříve vysuší, pokud však máme doma kdoule, směle je použijme! Ovoce rozmixujme, natřeme na pleť a dekolt a necháme působit 10 minut. Naši pokožku osvěží a díky jejím protizánětlivým účinkům se budeme moci rozloučit i s vyrážkou. Dokonce: kdoule účinně zmírňují i kruhy pod očima.

Na chladném, suchém místě vydrží mimořádně dlouho, třeba i  do jara, ale dejme pozor, abychom vybrali zdravé, nepoškozené plody, v opačném případě se  velmi rychle zkazí. Nejlepší je konzumovat je čerstvé, v jejich přirozené formě, takto si nejlépe uchovají své blahodárné účinky, ale v zimních měsících mohou být opravdovou lahůdkou i jako kompot.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.