head

Pomeranče, univerzální ovoce | Před jakými nemocemi nás ochrání?

Pomeranče nejenom na posílení imunity
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Zdravý životní styl

Při slově pomeranč nás nejčastěji napadne příjemná chuť, vůně a vitamin C na posílení imunitního systému. To vše je pravda, ale pomeranče jsou mnohem cennějším ovocem: zlepšují trávení, chrání před onemocněním srdce, ale za zmínku stojí i jejich schopnost chránit před vznikem rakoviny.

Je možná méně známé, že pomeranče nepochází z Afriky a dokonce ani z Ameriky, ale jejich rodištěm jsou jižní oblasti Číny. Za svou popularitu vděčí tomu, že se jedná o mimořádně plodné ovoce, ale i své výjimečné chuti a vůni. Samozřejmě i díky všestranným léčivým účinkům, ze kterých mezi prvními odhalili jejich všeobecně příznivý vliv na zdraví, a proto je používali i k léčbě různých onemocnění horních cest dýchacích.

Výborný antioxidant

Ze zdravotního hlediska jsou nejdůležitějšími složkami pomerančů antioxidanty . Ty posilují imunitní systém, jsou schopny eliminovat v těle nahromaděné volné radikály, které jsou odpovědné za vznik zánětů, srdečně cévních onemocnění, rakoviny a jiných chronických onemocnění, za poškození DNA a předčasné stárnutí buněk. Pomeranče obsahují několik druhů antioxidantů, ve velkém množství vitamin C, vitaminy B1 a B9, flavonoidy a jiné polyfenoly. Konzumací jednoho pomeranče můžeme pro svůj organismus zajistit téměř celou potřebnou denní dávku vitaminu C. To přispívá k tomu, že pomeranče mohou dobře posloužit i v boji proti nachlazení a chřipce.

Pomáhají i při dietě

Přesto, že kvůli obsahu cukru pomeranče nepatří mezi ovoce na hubnutí, jejich konzumací podpoříme i úbytek na hmotnosti. Důvodem je to, že toto ovoce způsobuje pocit plnosti, jeho vlákniny  přispívají k detoxikaci a k očistě tlustého střeva, ale i k udržení a obnovení rovnováhy střevní flóry. Jejich další výhodou je, že podporují vstřebávání živin, obnovují pohyby střev a odstraňují zácpu . To jsou schopnosti a vlastnosti, které přispívají k odstranění přebytečných kilogramů. Ale nezapomínejme ani na to, že pomeranče neobsahují téměř žádné tuky. 10 dkg pomerančů je pouze 50 kalorií.

Posilují svaly a kosti

Pokud budou pomeranče každodenní součástí našeho jídelníčku, díky množství vápníku nám za ně budou vděčné i naše kosti, zuby a svaly a dokonce budeme mít méně problémů i s klouby, protože snižují riziko vzniku revmatických zánětů.

Chrání srdce

Pomeranče dokonale chrání srdce a pomáhají udržet pružnost cévních stěn. Díky obsahu draslíku účinně ovlivňují krevní tlak a jejich protizánětlivé složky před kardiologickým onemocněním. Snižují hladinu špatného LDL cholesterolu, a proto jejich častou konzumací můžeme předejít i kornatění cév a chudokrevnosti. Pokud chceme ještě více využít jejich schopnosti chránit srdce, konzumujme i vnitřní bílou část slupky pomeranče.

Protirakovinné účinky

Na schopnost posilovat imunitní systém a antioxidační vlastnosti pomerančů se můžeme spolehnout i v případě nádorových onemocnění. Pomeranče hrají důležitou roli v boji proti rakovině, zejména díky svým antokyanům, betakaroténu a terpenům, které se nacházejí ve slupce ovoce. Účinné mohou být hlavně při léčbě rakoviny konečníku a rakoviny plic. Jsou přirozenou protilátkou proti některým houbám a bakteriím, zničí bakterii Helicobacter pylori, která přímo souvisí se vznikem žaludečních vředů a rakoviny žaludku.

Pomeranče pro diabetiky

Pomeranče regulují hladinu cukru v krvi po jídle, a proto je pod drobnohledem lékaře mohou konzumovat i diabetici. Navíc pomeranče chrání i zdraví očí a zmírňují napětí a stres, čím brání spuštění devastačních procesů v organismu.

Zdroje:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21068346

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.